Reklama

Reklama

Premier: Platforma Obywatelska i PSL byli likwidatorami polskiej wsi

- Mogę powiedzieć z ogromną dumą, że od stycznia dla 95 czy 97 procent rolników, czyli wszystkich tych, którzy mają do 30 (hektarów), (...) to wyrównanie będzie- stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej mówił o wyrównaniu dopłat do hektara, tak by polscy rolnicy otrzymywali takie same środki jak na zachodzie Unii Europejskiej.

- W latach III Rzeczypospolitej działalność rolnicza, polska wieś, bardzo często były traktowane jako taka wstydliwa rzeczywistość. A jeśli przedstawiana gdzieś, w różnych okolicznościach, to bardzo często w konwencji prześmiewczej. Dla nas, dla rządu Prawa i Sprawiedliwości polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki - powiedział premier podczas konferencji prasowej w Osiecku. 

Morawiecki przypominał i zapewniał, że jego rząd zrealizował obietnice dotyczące dopłat do nawozów i zerowego VAT-u na żywność. Poruszył też kwestię wyrównania dopłat do hektara dla rolników w Polsce i na zachodzie Unii Europejskiej.

Reklama

- Tutaj mogę powiedzieć z ogromną dumą, że od stycznia dla 95 czy 97 procent rolników, czyli wszystkich tych, którzy mają do 30 (hektarów), a potem będziemy zwiększać ten areał, to wyrównanie będzie - podkreślił premier.

25 miliardów euro na programy dla gospodarstw

- Z różnych programów, uzbierało się ich już razem na najbliższe kilka lat 25 miliardów euro, będziemy mogli oferować środki nie tylko krajowe, ale także środki europejskie na rozwój gospodarstw rodzinnych, na rozwój polskiego gospodarstwa rolnego, które, wierzę w to, że może już zapomnieć o erze likwidacji - mówił dalej szef rządu.

- Nasi poprzednicy, Platforma Obywatelska, PSL także, byli współrządzącymi, byli likwidatorami polskiej wsi. Likwidacja posterunków policji, likwidacja szkół, połączeń autobusowych, kolejowych i także, powiedzmy sobie szczerze, likwidacja bardzo wielu zakładów pracy, czyli pracy na terenach wiejskich. To charakteryzowało poprzednie rządy. My odtwarzamy te możliwości - zapewniał premier.

W spotkaniu wzięli udział również wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

- 25 miliardów euro na najbliższe pięć lat. Plan, w którym doprowadzamy do wyrównania dopłat dla gospodarstw mniejszych - zaznaczył Kowalczyk. Polska jest wśród pierwszych siedmiu państw, dla których UE zatwierdziła perspektywę na najbliższe lata. - Zwiększone dwukrotnie środki finansowe na dopłaty do dobrostanu zwierząt pozwolą, mam nadzieję, na zatrzymanie likwidacji hodowli, bo niestety w ostatnich latach taka następowała - mówił dalej.

Komisja Europejska zatwierdziła polski, krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej 31 sierpnia. - To jest wielka sprawa, że Polska jest w pierwszej grupie z zatwierdzonymi planami strategicznymi (...). Myślę, że przede wszystkim gospodarstwa hodowlane bardzo zyskają na tym planie - podkreślał Janusz Wojciechowski.

Oprócz Polski w pierwszej grupie UE zatwierdziła plany dla Danii, Finlandii, Francji, Portugalii, Hiszpanii i Irlandii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy