Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Premier Japonii w Polsce. Spotkał się z Mateuszem Morawieckim

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

- Na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny. Państwa, które myślą podobnie o pokoju, stabilności i jedności muszą ze sobą blisko współpracować tak jak Polska i Japonia - mówił premier Mateusz Morawiecki we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą. Wspomniał też, co dzisiaj napawa niepokojem.

Premier Mateusz Morawiecki i premier Japonii Fumio Kishida podczas wspólnej konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki i premier Japonii Fumio Kishida podczas wspólnej konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie/PAP/Radek Pietruszka /PAP
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Japonii Fumio Kishidy w KPRM
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Japonii Fumio Kishidy w KPRM/KPRM/materiały prasowe

W środę w KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i jego japońskiego odpowiednika Fumio Kishidy, po którym politycy wzięli udział we wspólnym wystąpieniu. - Dziękuję za spotkanie. Dziś mija niemal dokładnie rok od czasu, kiedy spotkaliśmy się w Brukseli i omawialiśmy agresję Rosji na Ukrainę - powiedział Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o Chinach. "To napawa niepokojem"

- Na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny i państwa, które myślą podobnie o pokoju, stabilności, jedności muszą ze sobą blisko współpracować tak jak Polska i Japonia - podkreślił. Jak dodał, wizyta prezydenta Chin w Moskwie napawa niepokojem. - Staramy się przekonywać Chiny, żeby nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej - zaznaczył.

Szef Rady Ministrów mówił, że niezwykle ważne jest, żeby państwa globalnego południa rozumiały skalę agresji Rosji. - Dziś dużo rozmawialiśmy o tym, jak pokazywać tę politykę rosyjską, żeby nie było z tamtej strony wsparcia dla Rosji. Ważne jest, żeby Polska i Japonia współpracowały ze sobą w przełamywaniu tej agresywnej rosyjskiej polityki - zaznaczał.

"Polska i Japonia zacieśniają więzy współpracy"

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Japonii Fumio Kishidy było też okazją do omówienia perspektyw rozwoju polsko-japońskiej współpracy, w szczególności gospodarczej i inwestycyjnej. - Nasza współpraca gospodarcza i inwestycyjna rozwija się znakomicie - mówił Morawiecki.

Premier przypomniał, że jeszcze nie tak dawno temu uczestniczył w otwarciu kolejnej, zaawansowanej technologicznie inwestycji firmy japońskiej w Polsce. - Takich firm jest ponad 350 i tworzą one nowe miejsca pracy. Ta współpraca rozwija się znakomicie. W kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego współpraca infrastrukturalna pomiędzy Polską a Japonią może być jeszcze bardziej wzmocniona - dodał. 

- Panie premierze, świat się zmienia na naszych oczach - Morawiecki zwrócił się bezpośrednio do Kishidy -  Dziękuję, że Japonia angażuje się tak bardzo w kwestie bezpieczeństwa. Cieszę się, że Polska i Japonia zacieśniają te więzy współpracy i przyjaźni - podkreślił. 

Premier zapowiedział, że jutro i pojutrze w Brukseli będzie mówił, jak ważna jest rola Japonii w przywróceniu stabilności w naszym regionie i na całym świecie.

Kishida: Dziękuję za tak serdeczne przyjęcie

Fumio Kishida swoje przemówienie zaczął od podziękowań. - Bardzo się cieszę, że jako premier Japonii mogę odwiedzić Polskę po raz pierwszy od 10 lat. Bardzo dziękuję za tak serdeczne przyjęcie mnie - powiedział. 

- W związku z przeciążeniem Polski w związku z przedłużającą się agresją Rosji na Ukrainę, podjęliśmy decyzję o specjalnym traktowaniu Polski jako odbiorcy pomocy rozwojowej - zadeklarował. Dodał, że aby jak najszybciej zakończyć agresję Rosji, ważne jest, by myślące podobnie kraje pozostały zjednoczone i kontynuowały nakładanie kolejnych sankcji. 

- Wczoraj odwiedziłem Kijów, gdzie zapowiedziałem, że Japonia i G7 będą dalej wspierały Ukrainę. Japonia jako tegoroczny przewodniczący G7 będzie dalej współpracowała z Polską i wykorzysta swoje przywództwo by wspierać Ukrainę - mówił - Podczas rozmów potwierdziliśmy też dalsze wzmacniania partnerstwa strategicznego. Między innymi bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki.

Wymienił, że w temacie bezpieczeństwa Japonia i Polska uzgodniły dalsze pogłębianie współpracy w zakresie zbrojenia, cyberprzestrzeni, przestrzeni powietrznej i telekomunikacji. 

"Ważne słowa" polskiego premiera i niezapowiedziane wizyty w Kijowie

Wcześniej, w poniedziałek, premier Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu wykład pt. "Europa w historycznym punkcie zwrotnym". Jego słowa skomentował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

"Bardzo ważne słowa Mateusza Morawieckiego podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu, które po raz kolejny demonstrują szczere polskie wsparcie dla ukraińskiego narodu. Dziękujemy naszym wszystkim polskim przyjaciołom za nieocenioną pomoc i wsparcie od samego początku naszej wojny o wolność" - napisał Jermak w komunikatorze Telegram, dodając fragment wykładu polskiego premiera. 

Premier Japonii Fumio Kishida z niezapowiedzianą wizytą przybył do Kijowa we wtorek. Była to pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Kishida jest jednocześnie ostatnim przywódcą państwa z grupy G7, który udał się na Ukrainę od wybuchu wojny.

Jest to zarazem pierwsza wizyta przywódcy Japonii w kraju ogarniętym konfliktem zbrojnym od zakończenia II wojny światowej - podkreślały japońskie media

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Mieszkaniec Gdyni zobaczył niecodzienny widok. Źródło: gdynia.pl/Marcin Grabowski/gdynia.pl/Marcin Grabowski/

      INTERIA.PL

      Lubię to
      Lubię to
      0
      Super
      0
      Hahaha
      0
      Szok
      0
      Smutny
      0
      Zły
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
      Dołącz do nas na:
      • Polecane
      • Dziś w Interii
      • Rekomendacje