Reklama

Reklama

Polska będzie miała trzy elektrownie atomowe. Gdzie powstaną?

Dwa projekty dotyczące budowy elektrowni atomowych są już w toku, trzeci wciąż jest finalizowany - wynika z informacji przekazanych przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wiadomo, w jakich lokalizacjach powstaną pierwsze elektrownie atomowe w Polsce.

Elektrownie atomowe, zwane również jądrowymi to obiekty infrastruktury przemysłowo-energetycznej. Celem ich budowy jest wytworzenie energii elektrycznej z rozszczepionych jąder atomów. W ostatnim tygodniu ogłoszono dwie decyzje dotyczące stworzenia pierwszych tego typu elektrowni w Polsce. Pojawiły się również doniesienia, że szykuje się i trzecia budowa.

Lubiatowo-Kopalino

Pod koniec zeszłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska ostatecznie dogadała się z amerykańską firmą na stworzenie elektrowni atomowej w naszym kraju. Zgodnie z zapowiedzią rządu postanowiono na technologię Westinghouse AP1000.

Reklama

Na stronach wykazu prac legislacyjnych możemy zobaczyć projekt uchwały w tej sprawie. Dowiadujemy się z niego, że preferowaną lokalizacją dla nowej budowli jest Lubiatowo-Kopalino.

Jest to niewielka wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. 

Pątnów w Koninie

W poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisały z kolei list intencyjny w sprawie kolejnej elektrowni.

Ta ma zostać wybudowana w oparciu o koreańską technologię APR1400. Lokalizacją dla wspomnianego projektu będzie natomiast Elektrownia Pątnów w Koninie, położona w północnej części miasta, woj. wielkopolskie.

- Niezależnie od decyzji rządowej,  jesteśmy gotowi na drugi projekt, projekt, który jest projektem podmiotów prywatnych - przedsiębiorcy prywatnego, przedsiębiorcy z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorcy koreańskiego, KHNP - mówił premier o wspomnianym projekcie.

Trzecia lokalizacja wciąż nieznana, ale jest podpowiedź

Z zapowiedzi Morawieckiego wynika ponadto, że w Polsce powstanie również kolejna tego typu budowla. Szczegóły są jednak nieznane, sprawa jest wciąż finalizowana. Nie ma również jasnej deklaracji w sprawie lokalizacji elektrowni, jednak z wypowiedzi premiera wynika, że chodzi o centralną Polskę.

- Jednocześnie chcę zasygnalizować naszą gotowość do trzeciego projektu w Polsce centralnej, którego dokładna lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach. Ale widzimy, jak najbardziej przestrzeń dla tych trzech dużych projektów tradycyjnej energetyki jądrowej - wskazał Mateusz Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy