Politycy w oświadczeniach majątkowych jak kura pazurem. Jest rozwiązanie

Łukasz Szpyrka

Łukasz Szpyrka

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3,9 tys.
Udostępnij

Już od 14-latków wymaga się na egzaminie, by pisali czytelnie. Nie muszą tego robić politycy, czego najlepszym dowodem jest niechlujnie wypełnione oświadczenie majątkowe Beaty Szydło. - To kompletny brak szacunku dla społeczeństwa i instytucji oświadczeń majątkowych - mówi Interii Szymon Osowski z Watchdog Polska. I wskazuje, jak należy rozwiązać ten problem.

Beata Szydło i jej oświadczenie majątkowe
Beata Szydło i jej oświadczenie majątkowefot. Beata Zawrzel/REPORTEREast News

Oświadczenie majątkowe byłej premier Beaty Szydło podbiło sieć. Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości wypełniła je niestarannie i nieczytelnie. Co ciekawe, jeszcze w ubiegłym roku potrafiła zrobić to bardzo rzetelnie. Szydło nie jest jednak wyjątkiem, bo sprawa wraca raz po raz o tej porze roku. Politycy mają obowiązek złożenia oświadczeń do końca kwietnia, a mniej więcej miesiąc później dowiadujemy się, że niektórzy sprawę pokpili.

Tymczasem o tej samej porze roku jesteśmy też świeżo po egzaminach maturalnych. Nawet tam, w tzw. instrukcji dla zdającego, młodzież dostaje oczywistą wskazówkę. "Pisz czytelnie" - czytamy na drugiej stronie arkusza egzaminacyjnego.

Krótka instrukcja zawiera siedem punktów. To ważne, by się do niej zastosować, bo tak na maturze, jak i nawet na egzaminie ósmoklasisty można się srogo rozczarować. Jak czytamy w "zasadach oceniania rozwiązań zadań" przygotowanych dla egzaminatorów przez CKE, za pracę nieczytelną można otrzymać zero punktów.

fot. CKEPUSTE
fot. CKEPUSTE

Jak widać, dla polityków poprzeczka została zawieszona zdecydowanie niżej niż dla maturzystów czy ósmoklasistów. Ich "prace" mogą być bowiem niestaranne, nieczytelne, napisane jak kura pazurem, a i tak zostaną zaakceptowane.

Oświadczenie majątkowe - nie chodzi o to, by wpisać tam kreski

- To kompletny brak szacunku dla społeczeństwa i instytucji oświadczeń majątkowych. Rozpatrywałbym to tylko w tych kategoriach. To lekceważenie obowiązku. Skoro jesteś osobą wybraną, masz obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Nie chodzi o to, by wpisać tam kreski. Oświadczenie majątkowe ma pokazywać pewien stan i my mamy prawo do wiedzy. Tu żaden z tych aspektów nie został dochowany - ocenia w rozmowie z Interią Szymon Osowski, prawnik z sieci obywatelskiej Watchdog Polska.

Fragment oświadczenia majątkowego Beaty SzydłoPUSTE

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych, sam w sobie, nie został ujęty w jednym akcie prawnym, ale w wielu różnych przeznaczonych dla konkretnych grup zawodowych, instytucji publicznych czy przedstawicieli poszczególnych organów. Parlamentarzyści składają oświadczenia majątkowe na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 roku o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. W treści samej ustawy nie ma ani słowa o tym, w jakiej formie oświadczenie powinno być wypełnione.

Z pomocą przychodzi załącznik, w którym czytamy, że "osoba składająca oświadczenie o stanie majątkowym obowiązana jest do zgodnego z prawdą, starannego i zupełnego wypełnienia każdej z rubryk". To jedyny fragment, w którym mamy do czynienia z elementem "staranności". Być może ustawodawca uznał, że czytelne wypełnienie oświadczenia jest sprawą tak oczywistą, że nie należy temu poświęcać więcej miejsca. Praktyka pokazuje natomiast, że jest inaczej.

Szlaczki też "przejdą" w oświadczeniu majątkowym?

A skoro nie ma wymogu czytelnego wypełniania oświadczeń, to czy w takim razie może dochodzić do jeszcze większych absurdów i uzupełniania dokumentu np. szlaczkami? A mimo to oświadczenie i tak zostanie zaakceptowane?

- To pytanie do instytucji, które kontrolują oświadczenia majątkowe. Rzeczywiście, jeśli oświadczenie majątkowe nie spełnia swojej roli, nawet poznawczej dla społeczeństwa, to moim zdaniem nie jest to oświadczenie majątkowe złożone prawidłowo. Zatem organy, do których oświadczenie jest składane, powinny je cofnąć lub wezwać do ponownego złożenia - uważa Osowski.

- Ja osobiście piszę bardzo niewyraźnie. Jeśli mam tego świadomość, to wiedziałbym, że oświadczenie muszę wypełnić drukowanymi literami. Poświęciłbym pięć minut dłużej, ale napisałbym tak, żeby było to czytelne. Niestaranne wypełnianie oświadczeń nie jest w porządku dla społeczeństwa - powtarza Osowski.

Sprawę mogłaby rozwiązać prosta sprawa - obowiązek wypełniania oświadczeń "na komputerze", elektronicznie, cyfrowo. Taki postulat pojawia się zresztą od lat. - Do momentu, kiedy nie będzie obowiązku składania oświadczeń elektronicznie, wypełnianych cyfrowo, to będziemy żyć w takiej rzeczywistości - podkreśla rozmówca Interii.

Kwestia oświadczeń rozrzucona po wielu aktach prawnych

Druga kwestia dotyczy natomiast prawnego bałaganu. Oświadczeniom majątkowym, jako szerszemu zagadnieniu, nie jest poświęcony odrębny akt prawny. Sprawy te nie są odpowiednio uregulowane i ujednolicone. Choć w większości przypadków zapisy brzmią podobnie, to trzeba ich szukać w różnych aktach prawnych. A przypomnijmy, że obowiązek składania oświadczeń majątkowych nie spoczywa jedynie na politykach, ale też np. na sędziach, prokuratorach, dyrektorach szpitali, dyrektorach szkół, urzędnikach i wielu innych.

- Obie te sprawy wymagają zmiany ustawowej. Wszystko powinno być ujednolicone, znajdować się w obrębie jednej ustawy, a także z konkretnym zapisem, że oświadczenia wypełnia się i składa cyfrowo - postuluje Osowski.

Dopóki się to nie wydarzy, politycy prawdopodobnie raz po raz będą chcieli oszukać egzaminatora.

Łukasz Szpyrka

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sienkiewicz w "Graffiti": Hołownia i Kosiniak-Kamysz nie skorzystali z oferty Tuska
      Sienkiewicz w "Graffiti": Hołownia i Kosiniak-Kamysz nie skorzystali z oferty TuskaPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1777
      Super
      relevant
      562
      Hahaha
      haha
      470
      Szok
      shock
      459
      Smutny
      sad
      313
      Zły
      angry
      351
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      3,9 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na