Pojedynek jesieni z zimą. Święta bez wyraźnego zwycięzcy
Wiadomo już, że w wigilię poza górami na białe święta praktycznie nie ma szans. Wygląda na to, że kolejne dni nie przyniosą wyraźnej zmiany na lepsze. Chociaż w górach spadnie śnieg, to na niżej położonych terenach wymiesza się z deszczem, a miejscami z nieba poleci tylko woda. W nocy w górskich kotlinach mróz może sięgnąć kilkunastu stopni. Prezentujemy najnowszą prognozę pogody na Boże Narodzenie.
Pierwszy dzień świąt nie przyniesie wyraźnej poprawy. Znowu będzie pochmurnie, a lokalne rozpogodzenia możliwe jedynie na południowym wschodzie. Rano miejscami mogą występować mgły ograniczające widzialność do 200 metrów - wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda na Boże Narodzenie: Mieszanka deszczu ze śniegiem
25 grudnia na północy kraju będzie padać słaby deszcz, a na Warmii i Mazurach również deszcz ze śniegiem i śnieg. Oprócz tego słabych opadów śniegu można się spodziewać na południowym wschodzie - prognozuje IMGW.
W większości kraju temperatury będą dodatnie i wyniosą od 1-2 stopni na wschodzie i miejscami na południu do 5-6 na zachodzie. Najchłodniej w ciągu dnia będzie na południowym wschodzie: od -2 do zera stopni.
Wiatr będzie słaby, a nad morzem umiarkowany. Wysoko w Karpatach porywy mogą osiągać prędkość do 60 km/h i tam trzeba się liczyć z zamieciami i zawiejami śnieżnymi.
Cicha noc, mroźna noc
Noc z 25 na 26 grudnia będzie pochmurna, chociaż miejscami na Podhalu i na południu Śląska możliwe będą rozpogodzenia. Od zachodu będą nadciągać postępujące opady deszczu, na Mazowszu spadnie deszcz ze śniegiem, a na południu i wschodzie miejscami śnieg. Na terenach od Podlasia po północne Mazowsze możliwe marznące opady powodujące gołoledź.
To będzie mroźna noc, zwłaszcza na terenach podgórskich. W kotlinach karpackich będzie od -9 do -6 stopni Celsjusza, jednak lokalnie może być nawet -13 stopni. Na południowym wschodzie trzeba się liczyć z temperaturami na poziomie -6, -4 stopni.
Im dalej na północ i zachód, tym jednak będzie cieplej: przez około -1, 1 st. C w centrum do 4-5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i Wybrzeżu.
Prognoza pogody na 26 grudnia bez widocznej poprawy
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oznacza kontynuację pochmurnej pogody w przeważającej części kraju. Na północy i zachodzie będzie padać deszcz, a w pozostałych rejonach Polski można się spodziewać deszczu ze śniegiem i śniegu. W centrum i na południu marznące opady mogą powodować gołoledź.
Bardziej zimowo będzie na południu Małopolski i Śląska. Tam może intensywnie sypać śnieg.
Czwartek będzie dosyć ciepły, z dodatnimi temperaturami w praktycznie całym kraju. Jedynie w kotlinach karpackich będzie około -1 st. C. Na wschodzie i południowym wschodzie będzie około zera, w centrum w okolicach 4 stopni, zaś nad morzem i na zachodzie nawet 7 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!