Pogoda tworzy niebezpieczną sytuację. Hydrolodzy wiedzą to na 80 proc.
Wichury na północy Polski mogą wkrótce spowodować poważne zagrożenie. Na Bałtyku obowiązuje ostrzeżenie przed sztormem do 9 w skali Beauforta. W niektórych miejscach już został przekroczony stan ostrzegawczy. Oprócz tego hydrolodzy ostrzegają przed wzrostem stanów wód w zlewni Zalewu Wiślanego i na Żuławach. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest bardzo wysokie.
Od rana ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują nie tylko na południu, lecz również na północy Polski. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej taka pogoda może mieć poważne konsekwencje, ze względu na niebezpieczne wezbrania.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda na północy może być niebezpieczna
W czwartek przed południem IMGW wydał nowy alert hydrologiczny pierwszego stopnia. Obejmuje on Zalew Wiślany oraz Żuławy.
Jak ostrzegają specjaliści w związku z prognozowanym silnym wiatrem może dojść do gwałtownego wzrostu stanów wody w zlewnii Zalewu Wiślanego do Nogatu (województwo pomorskie) oraz w Elblągu w województwie warmińsko-mazurskim.
Lokalnie może dojść do przekroczenia stanu ostrzegawczego. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego groźnego zjawiska hydrolodzy z IMGW ocenili na 80 proc.
Powyższe ostrzeżenie ma obowiązywać przez dobę: od godz. 12:00 w czwartek do południa w piątek.
Niebezpiecznie również na Bałtyku
Wcześniej wydano ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Bałtyku. Rozwój sytuacji w czwartek potwierdza, że sytuacja w tym rejonie może być groźna.
"W Gdańsku i w Pucku na morskich stacjach hydrologicznych właśnie przekroczony został stan ostrzegawczy. Na Wybrzeżu dominuje strefa wody wysokiej" - ostrzega IMGW na swoim profilu na Facebooku.
Silny wiatr może powodować na całym polskim Wybrzeżu wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, a lokalnie nawet wyżej. Miejscami może dochodzić do przekroczenia stanów alarmowych. Alerty te obowiązują do godz. 10:00 w piątek.
Według IMGW przekroczeń stanów umownych można się spodziewać na stacjach hydrologicznych: Gryfino, Szczecin-Most Długi, Trzebież, Świnoujście, Dziwnów, Puck, Hel, Gdańsk-Port Północny.
Na Bałtyku obowiązują także ostrzeżenia przed sztormem do 9 w skali Beauforta.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!