Pogoda w Polsce robi się niebezpieczna. Dwa rejony, jedna przyczyna
Pogoda wkrótce zdecydowanie się pogorszy. W nocy do naszego kraju dotrą wichury, które spowodują spore zagrożenie zarówno na północy, jak i południu kraju. Silny wiatr może spowodować niebezpieczne wezbrania na Bałtyku. Tam obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, zaś na południu IMGW wydało alerty pierwszego stopnia. Wiatr może w porywach osiągać prędkość do 75 km/h.
Polska wkrótce znajdzie się w zasięgu zasięgu odziaływania niżu, który "przyniesie nam silniejsze porywy wiatru oraz opady deszczu i śniegu" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Największe zagrożenie może jednak powodować silny wiatr, przed którym trzeba się mieć na baczności na Wybrzeżu oraz na południowych krańcach kraju.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Ostrzegają przed niebezpiecznym wiatrem
IMGW wydał w środę po południu szereg ostrzeżeń pogodowych. Na całym polskim Wybrzeżu obowiązuje alert hydrologiczny drugiego stopnia w związku z prognozowanym "wysokim napełnieniem Bałtyku (528 cm)".
Silny wiatr może spiętrzyć wodę i doprowadzić do wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie nawet powyżej tej granicy. IMGW nie wyklucza, że punktowo może dojść do przekroczenia stanu alarmowego.
Powyższe ostrzeżenie obowiązuje od godz. 6:00 w czwartek do 10:00 w piątek.
Silne podmuchy na południu
Silny wiatr może też spowodować niebezpieczne zdarzenia na południu Polski. Większość ostrzeżeń meteorologicznych dla tych terenów będzie obowiązywać od wieczora i czwartkowego poranka.
Najnowsze alerty IMGW pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem obejmują następujące województwa:
- południowo-zachodnią i południową część dolnośląskiego;
- południowe powiaty opolskiego;
- południową część śląskiego;
- południowe powiaty podkarpackiego.
Na tych terenach wiatr w porywach może osiągać prędkość do 75 km/h. Alerty na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie pozostaną w mocy od północy w czwartek do północy w piątek, na Śląsku od 2:00 w czwartek do 23:00 w piątek, zaś na Podkarpaciu będą aktywne w czwartek od godz. 6:00 do 14:00.
Na południu Polski oprócz silnego wiatru trzeba też będzie uważać na prognozowane intensywne opady śniegu, które mogą sią nasilić w górach w czwartek wieczorem oraz w nocy i potrwać również w piątek.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!