Reklama

Reklama

Ogrzewasz dom gazem? Możesz dostać kilkaset złotych. Jak ubiegać się o dodatek do gazu?

Dopłaty do ogrzewania gazem można uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, można do tego wykorzystać dodatek osłonowy, który jest elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Po drugie, możliwa jest dopłata do gazu jako jednorazowy dodatek, który będzie działał na identycznych zasadach jak dodatek do węgla i dotyczył 150 tysięcy gospodarstw. Kto może dostać dodatek do gazu, ile wynosi i jak złożyć wniosek?

Dopłaty do gazu mają ratować budżety polskich gospodarstw, które w ostatnich latach zdecydowały się na wybór bardziej ekologicznego rozwiązania. Wojna w Ukrainie, inflacja i problemy z dostawami sprawiły, że ceny gazu biją w ostatnim czasie rekordy. Jak ubiegać się o dopłatę do gazu? 

Dodatek osłonowy. Kto może dostać dopłatę do gazu?

Dodatek osłonowy to element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych. Kto może liczyć na dopłatę do gazu w ramach dodatku osłonowego? Liczy się kryterium dochodowe, dlatego o dopłaty do gazu mogą ubiegać się:

Reklama

  • gospodarstwa jednoosobowe, gdy wysokość miesięcznych dochodów nie przekracza 2100 zł;
  • gospodarstwa wieloosobowe, gdy wysokość miesięcznych dochodów na osobę nie przekracza 1500 zł.

Dopłata do gazu to propozycja dla tych, którzy zarabiają najmniej. Mimo to warto starać się o dodatek nawet wtedy, kiedy nasze dochody przekraczają stawki proponowane przez rząd. W takich sytuacjach kwota dodatku do gazu będzie pomniejszana w ramach złotówki za złotówkę i wyniesie minimum 20 zł.

Ile można dostać w ramach dodatku osłonowego?

Z rządowej oferty najwięcej zyskają duże rodziny, w których jest sześć lub więcej osób. Ile wynosi dodatek osłonowy, który można przeznaczyć na rachunek za gaz? Rządowe wsparcie w 2022 roku wynosi:

  • gospodarstwo jednoosobowe 400 zł;
  • gospodarstwo składające się z 2 do 3 osób 600 zł;
  • gospodarstwo składające się z 4 do 5 osób 850 zł;
  • gospodarstwo składające się z minimum 6 osób 1150 zł.

Tyle wynosi dopłata do gazu w ramach dodatku osłonowego. Co ważne, w przypadku wniosków złożonych do końca lipca 2022 roku liczyły się dochody uzyskane w roku 2020. Obecnie składane wnioski obejmują dochody uzyskane w 2021 roku.

Dwie proste sztuczki z lodówką pozwolą ci oszczędzić sporo pieniędzy - czytaj więcej!

Dopłaty do gazu. Kto dostanie dodatek do LPG?

Kolejny rodzaj finansowego wsparcia to dodatek do gazu LPG. To pewnego rodzaju rehabilitacja rządu, który najpierw zachęcał Polaków do wyboru ekologicznego źródła ogrzewania jak gaz, a w momencie kryzysu energetycznego najbardziej dofinansowuje zakup... węgla. 

Stąd, po ogromnej krytyce, która wylała się na rząd, pojawił się dodatek do gazu LPG w wysokości 500 zł. To jednorazowe wsparcie przyznawane bez względu na wysokość dochodów.

Kto dostanie dodatek do LPG? Na pół tysiąca złotych może liczyć każde gospodarstwo domowe, w którym źródłem ogrzewania jest gaz LPG. Nie trzeba być właścicielem domu, aby ubiegać się o dodatek do gazu. Pieniądze trafią na konto pod warunkiem, że wcześniej zostało zgłoszone źródło ciepła w CEEB

Kto nie dostanie dodatku do gazu LPG? Dodatek do tego rodzaju ogrzewania nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.

Do kiedy złożyć wniosek o dopłaty do gazu?

Wniosek o dopłaty do gazu w ramach dodatku osłonowego można składać do 31 października 2022 r. Dla spóźnialskich nie mamy dobrych informacji - po tym czasie złożone wnioski nie będą już rozpatrywane. Warto więc się śpieszyć, bo zostały tylko dwa miesiące na złożenie dokumentów.

CZYTAJ TAKŻE: Odwilż na rynku gazu. Ceny spadają na fali informacji z UE

Sprawa komplikuje się w przypadku dodatku do gazu LPG. Odpowiedni wniosek będzie można składać do 30 listopada 2022 r. Niemniej jednak wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy ich przyjmowanie. Trwają prace Ministerstwa Klimatu i Środowiska nad uchwaleniem odpowiedniej ustawy. Prawdopodobnie wnioski będzie można składać pod koniec września

Jak i gdzie złożyć wniosek o dopłaty do gazu?

Jak zwykle w tego typu sytuacjach, do wyboru mamy trzy drogi. Pierwsza to osobiste pojawienie się w urzędzie gminy lub gminnym ośrodku pomocy społecznej, zgodnym z miejscem zamieszkania. Jeżeli nie mamy ochoty stać w kolejkach lub tracić czas na dojazd, złożyć wniosek o dopłaty do gazu można korzystając z poczty

Jak złożyć wniosek o dopłaty do gazu? Można oczywiście zrobić to online poprzez portal ePUAP. Po zalogowaniu należy wybrać z katalogu spraw "Pismo ogólne do podmiotu publicznego". Następnie wybieramy adres urzędu, rodzaj pisma i załączamy wniosek. Mowa tu o dodatku osłonowym, jednak dodatek do gazu LPG zapewne będzie składany tą samą drogą.

Dopłata do gazu: kiedy wypłata pieniędzy?

Wniosek o dodatek do gazu LPG będzie działał na podobnych zasadach co dodatek węglowy. Dlatego gminy na wypłatę pieniędzy z tego dodatku gazowego będą miały 30 dni. Jeżeli ustawa wejdzie w życie pod koniec września, pierwsze pieniądze z dodatku do gazu LPG trafią do Polaków pod koniec października.

Wypłata dodatku osłonowego zależy od kilku czynników. Czas wypłaty dodatku do gazu w ramach tarczy zależy od finansowej sytuacji gmin i liczby wniosków. Stąd trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy pieniądze trafią na konto wnioskodawcy, niemniej urzędy mają czas na wypłatę dodatku do gazu maksymalnie do 2 grudnia 2022

CZYTAJ TAKŻE: Dziurawy dodatek węglowy. Będą zmiany w przepisach, to pewne

Informacje, czy dopłata do gazu została już przyznana, trafi na maila podanego we wniosku. Jeżeli wnioskodawca pominął rubrykę z adresem e-mail, należy skontaktować się z urzędem, do którego został złożony dokument. Można również szukać informacji na specjalnej infolinii dotyczącej dodatku osłonowego pod numerem +48 22 369 14 44 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00).

CZYTAJ TAKŻE:

Wielkie oszczędzanie. Polskie miasta mogą pogrążyć się w mroku. Rachunki w górę o 700 proc.

Jeden dodatek węglowy na jeden piec. Kto dostanie dopłatę do węgla?

Najlepsze grzejniki do pompy ciepła. Wszystko o grzejnikach niskotemperaturowych

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy