Odczujemy nadejście jesieni. Zmiany zaczną się w tym tygodniu

Jakub Wojciechowski

Jakub Wojciechowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
363
Udostępnij

Nowa pora roku wkrótce rozgości się w Polsce na dobre. Choć pierwszy dzień jesieni będzie jeszcze słoneczny i suchy, to potem pogoda zdecydowanie się pogorszy. Pojawią się przelotne deszcze, burze i silny wiatr. Pod koniec tygodnia zdecydowanie się ochłodzi. Według synoptyków na jesienne spacery warto włożyć cieplejsze ubrania.

Choć pierwszy dzień jesieni będzie słoneczny i suchy, to kolejne dni przyniosą nie tylko deszcze i burze, lecz również wyraźne ochłodzenie - prognozuje IMGW
Choć pierwszy dzień jesieni będzie słoneczny i suchy, to kolejne dni przyniosą nie tylko deszcze i burze, lecz również wyraźne ochłodzenie - prognozuje IMGWDominik Gajda/Agencja Wyborcza.pl/IMGWPUSTE

Pierwszy dzień jesieni będzie pogodny i słoneczny, w dodatku suchy, ponieważ deszcze ominą nasz kraj. Jednak już od wtorku wkraczający do naszego kraju niż przyniesie nie tylko opady, lecz nawet miejscowe burze. Zrobi się też wyraźnie chłodniej - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który przygotował synoptyczną prognozę pogody na cały tydzień.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Pierwszy dzień jesieni bardzo przyjemny

Poniedziałek przyniesie dużo słońca i wciąż dosyć wysokie temperatury, sięgające miejscami nawet 25 stopni Celsjusza. Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni będzie słoneczny i spokojny.

Jedynie na zachodzie Polski, po południu i wieczorem pojawi się więcej chmur, które przyniesie zbliżający się do kraju rozległy niż. Mimo wszystko deszczu jeszcze nie będzie. W kolejnych dniach pogoda jednak się pogorszy.

Pogoda formowana przez niż

We wtorek pogodę w praktycznie całym kraju ukształtuje niż. Jedynie na wschodzie przez większość dnia będzie pogodnie - w reszcie kraju zrobi się pochmurnie, a na zachodzie miejscami przelotnie popadać.

Najgorsza pogoda będzie panować na południowym zachodzie kraju - tam oprócz deszczu lokalnie mogą też pojawić się nawet burze.

Mimo gorszej aury wciąż będzie dosyć ciepło: od 20 do 25 stopni Celsjusza. Nad morzem i na terenach podgórskich nieco chłodniej: od 18 do 22 stopni.

Oprócz deszczu i lokalnych burz kolejnym nieprzyjemnym zjawiskiem będzie silny wiatr, z którym trzeba się liczyć w praktycznie całym kraju. Podmuchy mogą osiągać 60-70 km/h, zaś w górach nawet 90 km/h.

Pogoda nie może się zdecydować: Czasem słońce, czasem deszcz

Kolejny dzień przyniesie pogodową przeplatankę: na zmianę słońce i chmury. Znowu pojawią się przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie trzeba się liczyć również z burzami.

Na szczęście wiatr nieco osłabnie i nie będzie już tak nieprzyjemny jak w poprzednim dniu, choć miejscami wciąż może być porywisty. Odczujemy za to wyraźnie ochłodzenie. W najcieplejszych godzinach dnia będzie nie więcej niż 18-21 stopni.

Chłodniej przez mocniejsze podmuchy

W drugiej połowie tygodnia znowu będziemy się zmagać z silniejszym wiatrem. W czwartek na terenach podgórskich może on w porywach osiągać prędkość do około 90 km/h.

To będzie kolejny pochmurny dzień, z przelotnymi opadami deszczu na północy i zachodzie. Choć termometry pokażą od 17 do 23 st. C, to z powodu silnego wiatru będzie nam się zdawać, że jest chłodniej.

Na północy i zachodzie Polski w czwartek może padać nieprzyjemny, jesienny deszczwxchartsPUSTE

Pogoda w piątek wietrzna i nieprzyjemna

Wiatr nie osłabnie i w piątek wciąż w wielu miejscach będzie dawał się nam we znaki. Na zachodzie i północy Polski porywy mogą osiągać prędkość nawet 80 km/h.

Pogoda znowu będzie niestabilna i okresy słoneczne będą się przeplatać z pochmurnymi, niosącymi przelotne opady. W dodatku wciąż może mocniej wiać, szczególnie na zachodzie i północy.

Na ocieplenie nie ma co liczyć: na północnym zachodzie będzie około 16 st. C, choć na północnym zachodzie miejscami do 24 stopni. To jednak dopiero przedsmak prawdziwego ochłodzenia, które nadejdzie w weekend.

Powódź 2024. Poruszające zdjęcia z południa Polski

Ulewy, które na dobre zaczęły się 12 września, wywołały potężną powódź na południu kraju. Wielka woda najbardziej dotknęła woj. opolskie, dolnośląskie i śląskie. Na zdjęciach widzimy skalę zniszczeń i ludzkich dramatów.

Powódź 2024. GłuchołazyPAP
Powódź 2024. BardoFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. BardoFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. KłodzkoNewsLubuskiEast News
Powódź 2024. MoszczankaMariusz PrzygodaAgencja FORUM
Powódź 2024. BardoKrzysztof ZatyckiAgencja FORUM
Powódź 2024. NysaKacper Pempel/REUTERSAgencja FORUM
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. KłodzkoKrzysztof ZatyckiAgencja FORUM
Powódź 2024. GłuchołazyMariusz PrzygodaAgencja FORUM
Powódź 2024. Most na rzece Biała GłuchołaskaWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. KłodzkoWojciech Koziol Agencja FORUM
Powódź 2024. PilchowiceTomasz PietrzykAgencja Wyborcza
Powódź 2024. GłuchołazyGrzegorz CelejewskiAgencja Wyborcza
Powódź 2024. Jelenia GóraKacper LochEast News
Powódź 2024. Marklowice GórneMichał DubielReporter
Powódź 2024. ChałupkiMichał MeissnerPAP
Powódź 2024. KłodzkoMaciej KulczyńskiPAP
Powódź 2024. OtmuchówWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. Ścinawa Piotr DziurmanReporter
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiPiotr Michnik Agencja FORUM
Powódź 2024. GłuchołazyMariusz PrzygodaAgencja FORUM

Weekend zdecydowanie jesienny

W sobotę temperatura wyraźnie spadnie i w najcieplejszych godzinach dnia będziemy mogli liczyć na nie więcej niż 13 do 17 stopni Celsjusza. W dodatku z powodu porywistego wiatru odczuwalna temperatura może być jeszcze niższa. Ponadto pierwszy dzień weekendu będzie pochmurny, z przelotnymi opadami deszczu w wielu miejscach.

W weekend będzie wyraźnie chłodniej niż we wcześniejszych dniach. W sobotę będzie maksymalnie 17 stopni CelsjuszawxchartsPUSTE

W niedzielę z kolei nieco się rozpogodzi, chociaż lokalnie na zachodzie i północy wciąż może przelotnie popadać. W pozostałych miejscach powinno jednak być spokojnie i sucho. Cały czas mimo wszystko będzie chłodno, z temperaturami od 13 do 15 stopni.

Na szczęście nie będzie już tak mocno wiało, więc "w wielu miejscach kraju będzie to dobra pogoda do jesiennych spacerów w nieco cieplejszych ubraniach" - prognozuje IMGW.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Błaszczak w ''Gościu Wydarzeń'' o wielkiej wodzie: Trzeba odejść od religii klimatycznej i trzeba uregulować Odrę
      Błaszczak w ''Gościu Wydarzeń'' o wielkiej wodzie: Trzeba odejść od religii klimatycznej i trzeba uregulować OdręPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na