Nowe umowy dla polskiego wojska. Duże wsparcie programu NAREW
Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek umowy ws. rozbudowy programu NAREW. Chodzi o pozyskanie zestawów rakiet krótkiego zasięgu, które będą odpowiedzialne za obronę polskiego nieba. Głównym wykonawcą zamówień będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.

Program NAREW to część II fazy programu obrony powietrznej WISŁA, będącego - jak podkreślają eksperci - jednym z największych programów rozbudowy polskiej armii w ostatnich latach.
NAREW obejmuje m.in. 23 baterie, które łącznie dysponują 138 wyrzutniami rakietowymi PATRIOT i 1,5 tys. pociskami PAC-3 MSE dostosowanymi do współpracy z IBCS, czyli zintegrowaną siecią kontroli ognia. Oprócz tego do zestawów należą także różnego rodzaju radary oraz systemy dowodzenia i wsparcia.
Rozbudowa programu NAREW zatwierdzona. M. Błaszczak: Inwestujemy w polski przemysł zbrojeniowy
- Mamy wszyscy wielką satysfakcję, że tak dynamicznie rozwija się Wojsko Polskie. To ważne umowy zwalczać te dotyczące systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - powiedział po zatwierdzeniu umów minister Mariusz Błaszczak.
Szef MON podkreślił, że realizacja projektu wspierana jest m.in. przez USA i Wielką Brytanię, lecz głównym konsorcjum odpowiedzialnym za powstanie zestawów będzie Polska Grupa Zbrojeniowa. - Inwestujemy w polski przemysł zbrojeniowy - dodał.
- Robimy kolejny krok na przód. Nowoczesna broń trafia na wyposażenie Wojska Polskiego. Nowoczesny sprzęt i uzbrojenie także działa jak magnez na młodych ludzi, którzy wstępują do armii - przekazał Błaszczak.
Poza umowami na rozbudowę programu NAREW we wtorek zatwierdzono również kontrakty na zakup 1700 miniaturowych bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye, a także na pozyskanie dwóch dywizjonów dla dwóch nowych Morskich Jednostek Rakietowych. Ich dostawy przewidziano na lata 2026-2032.
System obrony powietrznej WISŁA. Pełna gotowość w 2035 roku
Systemy WISŁA to polski, wielowarstwowy program obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Średnia warstwa WISŁY o zasięgu do 100 kilometrów to baterie Patriot, tymczasem niższa do 30 kilometrów to NAREW, a najniższa to zestawy Piorun, uzupełniane poprzez zestaw artyleryjsko-rakietowy PILICA.
Do 2035 roku Polska ma dysponować ośmioma zestawami systemu Patriot, które zostaną rozmieszczone w różnych zakątkach naszego kraju. Koszt zakupu całej infrastruktury to około 40 miliardów złotych.
W tym samym roku w pełnej gotowości mają znaleźć się również programy WISŁA i NAREW. Całość warta jest około 120 miliardów złotych.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!