Niechlubna siódemka prosto z Polski. WHO alarmuje

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
4,6 tys.
Udostępnij

Aż siedem na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej leży w Polsce. W niechlubnym zestawieniu: znalazły się Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Łomża, Żory, Kraków, Gliwice i Zgierz. Tytuł najbardziej zanieczyszczonego miasta UE "zdobył" Slavonski Brod. Badania przeprowadzono pod kątem obecności najbardziej szkodliwego dla człowieka pyłu zawieszonego - PM2,5.

Zanieczyszczenie powietrza to w Polsce poważny problem. Niechlubne statystki polskich miast
Zanieczyszczenie powietrza to w Polsce poważny problem. Niechlubne statystki polskich miastStatista / Instagram / Mateusz WlodarczykAgencja FORUM

Jednym z głównych celów szczytu COP28, który trwa od 30 listopada do 12 grudnia, jest wypracowanie ścieżek kontynuacji rozwoju transformacji energetycznej i przyspieszenie wycofywania paliw kopalnych, które stanowią główne źródło gazów cieplarnianych i pojawiających się w powietrzu zanieczyszczeń.

Jak zauważa platforma Statista, specjalizująca się w gromadzeniu i wizualizacji rozmaitych danych, zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływają na klimat, przyśpieszając proces globalnego ocieplenia, ale i stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. W tym kontekście analitycy wspominają o pyle zawieszonym PM2,5, który według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest aerozolem najbardziej szkodliwym dla człowieka spośród wszystkich występujących zanieczyszczeń atmosferycznych.

Długotrwała ekspozycja na cząsteczki takiego pyłu może powodować rozmaite problemy zdrowotne lub przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia człowieka, np. w przypadku problemów z wysokim ciśnieniem krwi czy cukrzycy.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Unii Europejskiej. Siedem miast z Polski w czołówce

Maksymalny poziom, ustalony przez WHO, dla pyłu PM2,5 wynosi pięć mikrogramów na metr sześcienny powietrza (w przypadku długotrwałego narażenia na jego oddziaływanie). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Europejską Agencję Środowiska, zdecydowana większość miast w Unii Europejskiej znacznie przekracza ten próg.

Z danych opracowanych przez Toute l'Europe wynika, że w latach 2021-2022 miastem najbardziej zanieczyszczonym pyłem PM2,5 był chorwacki Slavonski Brod. Drugie i trzecie miejsce należą już do Polskich miast - Nowego Sącza i Piotrkowa Trybunalskiego. To jednak nie koniec, bo w zestawieniu 10 najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji aż siedem leży w Polsce.

Na piątym miejscu uplasowała się Łomża, na szóstym Żory, na siódmym Kraków, a na ósmym Gliwice. Stawkę zamyka Zgierz. Czwarte i dziewiąte miejsce należy do włoskich miast: Cremony i Padwy.

W analizie dotyczącej sytuacji w Polsce Statista pisze, że "wiele miast dotkniętych jest szkodliwą obecnością PM2,5" z uwagi na fakt, iż "kraj ten nadal jest silnie uzależniony od węgla, który podczas spalania emituje wiele drobnych cząsteczek".

Źródło: Statista

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Kongres Polski 2050. Hołownia podsumował kampanię wyborczą
      "Wydarzenia": Kongres Polski 2050. Hołownia podsumował kampanię wyborcząPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na