Reklama

Nie tylko becikowe. Co jeszcze przysługuje z tytułu urodzenia dziecka? Aktualna lista na 2023

Narodziny dziecka to nie tylko ogromne szczęście, ale również spory wydatek. Rodzice mogą jednak podreperować budżet dzięki kilku świadczeniom przysługującym z tytułu urodzenia dziecka, takim jak becikowe czy kosiniakowe. Ile wynoszą w 2023 roku i kto może z nich skorzystać?

Jednym z głównych założeń polityki prorodzinnej jest wspieranie dzietności i poprawa jakości życia rodzin. Oprócz popularnego świadczenia 500 plus młodzi rodzice mogą skorzystać z kilku ulg oraz świadczeń pieniężnych przysługujących z tytułu urodzenia dziecka

W przypadku części z nich nie obowiązują progi dochodowe, pozostałe skierowane są do osób znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej.

Becikowe - świadczenie pieniężne po urodzeniu dziecka

Becikowe to jednorazowe świadczenie przeznaczone dla rodziców nowo narodzonego dziecka - może się o nie ubiegać jeden z rodziców lub prawnych opiekunów. Warunkiem przyznania środków jest udokumentowanie, że matka przebywała pod opieką lekarza specjalisty przynajmniej od 10 tygodnia ciąży (dokumentem może być np. karta ciąży z wpisanymi datami wizyt). 

Reklama

Obowiązuje tutaj również próg dochodowy - maksymalny dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 1 922 zł netto. Osoby samotnie wychowujące dziecko również mogą otrzymać świadczenie, pod warunkiem, że zostały zasądzone alimenty na dziecko. Aktualnie becikowe wynosi 1000 zł. 

Wnioski można składać osobiście w urzędzie miasta lub listownie, w terminie 12 miesięcy od daty narodzin dziecka.

Kosiniakowe - zasiłek rodzicielski dla osób bez umowy o pracę

To kolejne świadczenie dla rodziców, którego potoczna nazwa pochodzi od nazwiska Władysława Kosiniaka-Kamysza - byłego ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, który je ustanowił. 

Kosiniakowe wypłacane jest rodzicom, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, a więc osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych, studiującym czy bezrobotnym.

Kosiniakowe wynosi 1000 zł i tak jak zasiłek macierzyński jest wypłacane co miesiąc przez 52 tygodnie od porodu - jeśli na świat przyszło jedno dziecko, 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci i 67 tygodni w przypadku trójki.

Wniosek o zasiłek rodzicielski najlepiej złożyć w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka, ponieważ wtedy zostanie wypłacony najszybciej. Można to zrobić osobiście, listownie lub online za pomocą Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. 

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Osoby które wykazują niskie zarobki mogą liczyć na jeszcze jedno świadczenie w postaci dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Jest ono jednorazowe i wynosi 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mają prawo do zasiłku rodzinnego, czyli dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 674 zł. 

Zasiłek rodzinny jest natomiast wypłacany co miesiąc, a jego wysokość uzależniona jest od wieku dziecka. Nie są to jednak wysokie kwoty - najniższa wynosi 95 zł na jedno dziecko, najwyższa natomiast 135 zł

Dodatkowe świadczenia na dzieci 

Oprócz wyżej opisanych dodatków rodzice mogą skorzystać również z programu 500+ oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, które nie posiadają żadnego progu dochodowego. Obowiązuje jedynie limit wieku, do którego świadczenia są wypłacane. 

Osoby posiadające przynajmniej trójkę dzieci mogą natomiast założyć Kartę Dużej Rodziny, gwarantującą liczne zniżki i ulgi. 

Czytaj również:

Polacy nie chcą podwyżki 500 plus. Zaskakujące wyniki sondażu

Ulgi podatkowe 2023. Ile będzie można odliczyć w PIT?

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy