Następcy "alkotubek" na półkach. Szefowa resortu zdrowia reaguje
Alkolody, czyli zmrożone produkty zawierające alkohol, trafiły na sklepowe półki oraz celownik Ministerstwa Zdrowia. - Te lody przypominają coś, co ma być fajne i może nas ochłodzić. No więc to nie będzie możliwe po wejściu w życie tej ustawy - zagwarantowała Izabela Leszczyna.

Nie umilkły jeszcze echa alkotubek - produktów łudząco przypominających popularne wśród dzieci owocowe musy - a już pojawił się kolejny produkt, stwarzający potencjalne zagrożenie dla dzieci.
Alkolody to produkt, na który natknął się w sklepowej zamrażalce czytelnik portalu wpoznaniu.pl. Choć na opakowaniu widnieje informacja, że lody zawierają alkohol, do złudzenia przypominają one słynne wodne lody w tubkach.
Alkohol w lodach. Izabela Leszczyna: Ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny
Izabela Leszczyna została zapytana o alkolody podczas konferencji prasowej w Sejmie. Minister przyznała, że osobiście jeszcze nie widziała produktu.
- Zmiany legislacyjne w państwie demokratycznym nie są tak szybkie, jak byśmy chcieli. Nawet w takich trudnych, newralgicznych i nadzwyczajnych sytuacjach, jak alkotubki, czy lody alkoholowe - stwierdziła.
Jak przekazała, "ustawa, którą przygotowaliśmy w Ministerstwie Zdrowia, które jest już po Stałym Komitecie Rady Ministrów, przewiduje, że opakowania alkoholu nie mogą w żaden sposób zachęcać dzieci i młodzież do 18. roku życia, do kupowania takich alkoholi".
- To był także wniosek pani ministry Barbary Nowackiej - zaznaczyła.
- Te lody przypominają coś, co ma być fajne i może nas ochłodzić. No więc to nie będzie możliwe po wejściu w życie tej ustawy - zagwarantowała.
- Szukam odpowiedniego słowa, ale chyba nie mogę użyć tego wyrazu, bo mi się ciśnie na usta wyraz nieparlamentarny. A więc takie zachowania producentów, dystrybutorów alkoholi, nie będą możliwe - skwitowała.
Alkotubki. Rząd zapowiada zmiany
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny wyjaśniał w ubiegłym tygodniu, że propozycje zakładają wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w innej postaci niż płynna, czyli alkohol nie będzie mógł przyjmować postaci musu, żelu czy kryształków alkoholowych.
Wygląd i treść informacji na opakowaniu alkoholu nie będzie mogła sugerować, że produkt jest czymś innym niż alkoholem. Ponadto obrót alkoholem w opakowaniach do 300 ml będzie możliwy tylko w szklanych butelkach lub puszkach.
Propozycje zmian dotyczą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!