Nadciągają śnieżyce i dwucyfrowy mróz. Do Polski wróci prawdziwa zima
Pogoda długoterminowa na początek ferii 2023 zapowiada powrót zimy. W najbliższych dniach prognozowane są intensywne śnieżyce, które sprawią, że w niektórych regionach utrzyma się pokrywa śnieżna. Wrócić ma również dwucyfrowy mróz. Choć - na szczęście - nie wszędzie i nie na długo.
Pogoda w Polsce od jakiegoś czasu zaskakuje. Przełom grudnia i stycznia zadziwił wszystkich wręcz rekordowo wysokimi temperaturami. Także pierwsza połowa stycznia upłynęła pod znakiem pogody bardziej wczesnowiosennej niż zimowej. Ale - jak wynika z najnowszych prognoz długoterminowych IMGW - do Polski wraca zima. Na jak długo? Czy uczniowie, którzy właśnie rozpoczęli ferie zimowe 2023, będą mogli skorzystać z tradycyjnych zimowych rozrywek?
W tym roku ferie zimowe rozpoczęły się już 16 stycznia. By zmniejszyć tłok w najbardziej popularnych miejscach turystycznych, ustalono 4 terminy przerwy szkolnej dla różnych województw. Kiedy zaczynają się ferie zimowe?
- Od 16 do 29 stycznia odpoczywają uczniowie województwa lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego i pomorskiego.
- Od 21 stycznia do 5 lutego zaplanowano ferie dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
- Od 28 stycznia do 12 lutego ferie będą mieć uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
- Od 11 do 26 lutego odpoczywać będą uczniowie z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i opolskiego.
Czytaj również: Ferie 2023 startują. Odbędą się w czterech terminach
W pierwszy weekend ferii zimowych amatorzy zimowych szaleństw mogli cieszyć się śniegiem tylko w górach. Jednak kolejne dni przyniosą zmianę pogody. IMGW poinformowało, że do Polski dotrze ochłodzenie. Już w pierwszej połowie tygodnia nasz kraj znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii, który przyniesie ze sobą opady deszczu przechodzące w śnieg.
Pierwsze dni ferii zimowych mają być chłodniejsze niż początkowo przewidywano. Mieszkańcy miejscowości nadmorskich będą dodatkowo zmagać się z silnym wiatrem - podobnie jak mieszkańcy Podhala. Prognozowana temperatura maksymalna we wtorek 17 stycznia to około 6 stopni Celsjusza na Śląsku i -1 stopień Celsjusza w Tatrach. Jednocześnie minimalna temperatura tego dnia może wynieść -5 stopni Celsjusza w górach i 2 stopnie Celsjusza w centrum kraju.
Kolejne dni przyniosą ze sobą dalszy spadek temperatury. W niedzielę 22 stycznia 2023 roku zimno będzie już w przeważającej części Polski. W wielu miejscach termometry pokażą maksymalnie 0 stopni, a całkiem możliwe, że temperatura będzie ujemna.
Według prognoz IMGW okres od 23 do 30 stycznia również będzie mroźny. W poniedziałek 23 stycznia najcieplej może być na północnym zachodzie, gdzie temperatura może osiągnąć maksymalnie 2 stopnie Celsjusza. Możliwe jednak, że w całym kraju będzie ujemna i w wielu miejscach zobaczymy więcej niż 10 kresek na minusie. Jeszcze zimniej ma być według prognoz w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku, kiedy w większej części Polski termometry pokażą maksymalnie -2 stopnie, a minimalna temperatura może wynieść na południu nawet -17 stopni Celsjusza.