Reklama

Na Białorusi zdewastowano pomnik polskich oficerów

Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski przekazał, że zdewastowano Krzyż Katyński w Grodnie. Z płyty pomnika wyrwano trzy pamiątkowe tablice. Upamiętniały polskich i białoruskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez sowieckie służby.

"Krzyż Katyński jest miejscem symbolicznym, bardzo ważnym dla Polaków z Grodna i Grodzieńszczyzny. Niestety nadal trwa walka z polskością na Białorusi. Mniejszość narodowa, miejsca pamięci, groby żołnierzy, szkolnictwo, oświata - wszystko, co polskie jest dzisiaj uważane przez władze Białorusi za wrogi element" - napisał Zaniewski w mediach społecznościowych.

Białoruś. Zdewastowano Krzyż Katyński

Na cmentarzu w Grodnie pochowani są polscy żołnierze, polegli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i podczas obrony miasta przed Sowietami w 1939 roku, a także wojskowi radzieccy i niemieccy. Krzyż Katyński upamiętnia polskich i białoruskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu przez sowieckie służby bezpieczeństwa.

Reklama

Środowy incydent to kolejny w ostatnich miesiącach przypadek dewastacji polskiego miejsca pamięci na Białorusi. W pierwszej połowie września niezależne media powiadomiły o zniszczeniu grobu polskich żołnierzy w Plebaniszkach, około 20 km od Grodna. Była to zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w potyczce z Niemcami w 1943 roku.

Wcześniej, od czerwca, informowano o zrównaniu z ziemią miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Białoruś | Katyń | grodno | pomniki

Reklama

Reklama

Reklama