Mateusz Morawiecki: Budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie
Dzisiaj Polska we współpracy z USA jest nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale także dawcą. Budujemy jedną z najsilniejszych armii lądowych w Europie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Camp Kościuszko.

Mateusz Morawiecki pojawił się w środę w bazie Camp Kościuszko w Wielkopolsce. Jest to 11 lokalizacja wojsk amerykańskich w Polsce, na miejscu stacjonuje V Korpus Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
Według szefa rządu, obecna sytuacja międzynarodowa, w szczególności wojna w Ukrainie, doprowadziła do poważnych zmian w kwestii budowy bezpieczeństwa Polski i Europy.
- Agresja Rosji na Ukrainę stworzyła nowe warunki niebezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Po to, by przywrócić stabilność i współpracę przy jak najlepszych warunkach gospodarczych jest dla mnie absolutnym priorytetem. Dziękuję za współpracę stronie amerykańskiej - mówił.
Polityk przypomniał, że już wkrótce do Polski dotrą czołgi Abrams. Sprzęt ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz bezpieczeństwa Polski.
- Zobaczyłem znakomitą współpracę między amerykańskim i polskim dowództwem. Zobaczyłem wolę i determinację współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa. Dzisiaj Polska jest nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale także dostawcą - stwierdził.
Morawiecki: Polska najsilniejszą armią lądową w Europie
Premier Mateusz Morawiecki kolejny raz podkreślił, iż celem rządu jest rozbudowywanie możliwości i potencjału Wojska Polskiego. Znacząco podniesie to znaczenie naszego kraju w regionie i całej Europie.
- Dzisiaj Polska we współpracy z USA jest nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale także dawcą. Budujemy jedną z najsilniejszych armii lądowych w Europie. Jesteśmy gotowi przeznaczać 4 procent PKB na siły zbrojne - stwierdził.
- Razem podziwiamy bohaterstwo żołnierzy Ukrainy, ale jednocześnie wraz z najsilniejszym sojuszem militarnym świata, Polska ramię w ramię z armią USA zapewnia bezpieczeństwo tej części Europy i jesteśmy z tego dumni - dodał.
Rozwój współpracy Unii Europejskiej i USA
W trakcie konferencji pojawił się także temat rozszerzania współpracy na linii Polska - Unia Europejska - Stany Zjednoczone. Jak przekazał minister Szymon Szynkowski vel Sęk będzie to jeden z priorytetów w trakcie przygotowań naszego kraju do objęcia prezydencji w Unii Europejskiej.
- Bezpieczeństwo musi być szeroko rozumiane. Przez pryzmat nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale także gospodarczego i energetycznego. Staramy się w Unii Europejskiej akcentować, jak ważne jest dzisiaj, w trakcie geopolitycznej zawieruchy, zwracanie się do tych najważniejszych wyzwań - mówił.
- Jesteśmy przekonani, że tylko Unia Europejska, która potrafi rozszerzać swoje wpływy, ale na zasadzie współpracy, a nie izolacjonizmu i zamykania się, jest w stanie sprostać współczesnym wyzwaniom bezpieczeństwa - podsumował.
Impact 2023. O biznesie i technologii z Natalie Portman i Mateuszem Morawieckim
W środę rozpoczęło się forum gospodarcze i biznesowe Impact'23. Wydarzenie potrwa dwa dni i pełne będzie różnego rodzaju dyskusji, warsztatów oraz wykładów.
Do stolicy Wielkopolski przyjedzie łącznie ponad 600 speakerów z różnych zakątków kraju i świata.
Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. Natalie Portman - aktorka i zdobywczyni Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź". Obecna będzie również Valerie Jarrett - była doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy.
Z polskiej strony obecni będą czołowi polscy politycy z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. W Poznaniu pojawią się także ministrowie: Waldemar Buda i Adam Niedzielski.
Nie zabraknie też polskich gwiazd sportu. Udział w Impact 2023 zapowiedzieli m.in. Kamil Stoch, Paweł Fajdek, czy też Krzysztof Wielicki.