Reklama

Reklama

Marek Kuchciński wydał oświadczenie. "Nieprawdziwe insynuacje"

Poseł PiS Marek Kuchciński, który ma zostać szefem KPRM, wydał oświadczenie ws. pojawiających się w internecie informacji na jego temat. "Insynuacje sugerujące jakikolwiek mój związek z nieobyczajnym zachowaniem czy przestępstwem są nieprawdziwe" - napisał. Zapowiedział również, że będzie bronił swojego dobrego imienia na drodze sądowej.

"Trudno udowodnić swoją niewinność, gdy nie robiło się tego, czego się nie robiło. Łatwo pomawiać, trudniej się bronić. Ale czasem bronić się trzeba. Na ten temat wydałem właśnie oświadczenie" - napisał na Twitterze Kuchciński, który wkrótce ma objąć stanowisko szefa KPRM.

W dołączonym oświadczeniu, zwrócił uwagę, że od trzech lat w środkach przekazu pojawiają się zniesławiające go treści, w tym teksty w tygodniku "NIE", a także tweety i inne. 

Chodzi o rzekomy skandal obyczajowy z 2019 roku, w który według mediów zamieszany miał być Kuchciński. Opisał go w artykule "Nieletnia laska marszałkowska" w tygodniku "NIE" polityk SLD Andrzej Rozenek. Według niego jeden z byłych agentów CBA "wszedł w posiadanie nagrania wideo, na którym marszałek Kuchciński obcuje płciowo z nieletnią prostytutką pochodzenia ukraińskiego". 

Reklama

"Wszcząłem stosowne kroki prawne"

"Insynuują one, jakobym miał się dopuścić bardzo nagannego, nieobyczajnego czy wręcz przestępczego zachowania. W świetle znanego powszechnie faktu, iż w najbliższym czasie mam zostać powołany na urząd Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jestem zmuszony odnieść się do tych zniesławiających mnie treści" - czytamy w oświadczeniu.

"Kategorycznie stwierdzam, iż insynuacje sugerujące jakikolwiek mój związek z nieobyczajnym zachowaniem czy przestępstwem są nieprawdziwe. Wobec osób lub podmiotów (jak np. redakcji gazet), które powtarzały te zniewagi, wszcząłem stosowne kroki prawne w trybie cywilnym i karnym" - oświadczył Kuchciński.

Zaznaczył, że niestety postępowania te do dzisiaj są niezakończone.

"W maju 2019 roku grupa posłów PO urządziła głośne spotkanie o charakterze prywatnym z byłym funkcjonariuszem CBA Wojciechem J., który oświadczył, że na wyświetlonym mu przez kogoś nagraniu 'rozpoznał' moją osobę w sytuacji nieobyczajnej i przestępczej. Posłowie PO i media opozycyjne kłamliwie nazwali to spotkanie 'zeznaniem przed komisją śledczą', podczas gdy składający owe 'zeznania' nie czynił tego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań" - przypomniał polityk PiS.

"W tej sprawie jeszcze w kwietniu 2019 roku złożyłem zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa: zniesławiania (art. 212 kodeksu karnego), znieważania funkcjonariusza publicznego (art. 226 kk), fałszywego oskarżenia (art. 234 kk) polegającego na złożeniu przez byłego funkcjonariusza CBA Wojciecha J. nieprawdziwych informacji. Złożyłem także prywatny akt oskarżenia przeciwko temu byłemu funkcjonariuszowi oraz pozew cywilny" - dodał.

"Wzywam do zaprzestania tych praktyk"

Kuchciński zaznaczył, że postępowania te wciąż nie nabrały tempa, m.in. z powodu licznych zwolnień lekarskich, na które powołuje się Wojciech J.

"Raz jeszcze kategorycznie stwierdzam, że rewelacje przewijające się w różnych mediach na ten temat, łączące z moją osobą jakąkolwiek nieobyczajność, są kłamstwem i zniesławieniem krzywdzącym mnie i moją rodzinę" - podkreślił.

"Wzywam wszystkich, którzy je rozpowszechniają, do zaprzestania tych praktyk. Stanowią one bowiem przestępstwa opisane w kodeksie karnym w artykułach 212, 226 i 234" - dodał.

Kuchciński zapowiedział, że nie zamierza wydawać więcej oświadczeń w związku "z tymi absurdalnymi i 'wyssanymi z palca' informacjami". "Przypominam zarazem, iż w razie dalszego rozpowszechniania jakichkolwiek kłamliwych doniesień na mój temat będę nadal bronił swojego dobrego imienia na drodze sądowej" - oświadczył.

Kuchciński szefem KPRM

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta wynika, że Andrzej Duda ma w środę po południu powołać Marka Kuchcińskiego na ministra w KPRM. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki ma powołać Kuchcińskiego na szefa KPRM.

Doniesienia o tym, że Kuchciński ma zostać szefem KPRM - obejmie tę funkcję po Michale Dworczyku, który niedawno złożył rezygnację - potwierdził w ubiegły czwartek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a potem sam Kuchciński.

Premier powiedział w czwartek dziennikarzom, że powołanie Kuchcińskiego na szefa KPRM to jego autorski pomysł. - Poprosiłem pana marszałka Marka Kuchcińskiego o to, żeby współpracował ze mną w tej najbliższej roli, najważniejszej roli jaką jest szef kancelarii - mówił Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy