Komisja Europejska rozpoczęła procedurę przeciwko Polsce. "21 dni na odpowiedź"

Krystyna Opozda

Oprac.: Krystyna Opozda

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
1,2 tys.
Udostępnij

Komisja Europejska potwierdziła środowy komunikat o wszczęciu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce. "Polska ma 21 dni na odpowiedź" - czytamy w najnowszym oświadczeniu. To pokłosie podpisanej niedawno przez prezydenta ustawy o badaniu rosyjskich wpływów, nazywanej w mediach "lex Tusk".

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę przeciwko Polsce
Komisja Europejska rozpoczęła procedurę przeciwko Polsce Bartosz FrydrychAgencja FORUM

"Właśnie wszczęliśmy przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego za naruszenie prawa UE. Uważamy, że nowa ustawa powołująca specjalną komisję nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny. Polska ma teraz 21 dni na udzielenie odpowiedzi na nasze wezwanie do usunięcia uchybienia" - głosi komunikat Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia w sprawie, Komisja może podjąć kolejne kroki w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. O wszczęciu postępowania informowaliśmy już wczoraj, kiedy unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis przekazał, że kolegium komisarzy podjęło decyzję, by nadać sprawie "lex Tusk" bieg prawny.

"Lex Tusk"

Przypomnijmy, że tłem sprawy jest ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów, nazywana w mediach "lex Tusk". 29 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji ds. rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie.

Efektem podpisu była międzynarodowa i krajowa krytyka. Wątpliwości budzi fakt, że nowa komisja będzie mogła "pozbawić poszczególnych osób prawa wyborczego i zakazać im pełnienia funkcji publicznych" - wskazywano.

Sama KE wydała już wcześniej oświadczenie, w którym dokument skrytykowała: "Nowa ustawa budzi obawy, że może zostać wykorzystana do wpływania, bez sprawiedliwego procesu, na możliwość ubiegania się o urząd publiczny. Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poruszył tę kwestię z ministrami podczas Rady do Spraw Ogólnych. Komisja Europejska analizuje obecnie to nowe prawo i w razie potrzeby nie zawaha się podjąć natychmiastowych działań".

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany

- Przygotowałem nowelizację ustawy, by rozwiązać wszelkie wątpliwości i zarzuty dotyczące komisji - powiedział prezydent Andrzej Duda w odpowiedzi na sytuację.

Już w piątek wieczorem projekt trafił do Sejmu. Prezydencki projekt zakłada zmianę trybu odwoławczego od decyzji komisji z sądów administracyjnych na sądy powszechne. W zmianach chodzi także o wykluczenie możliwości pełnienia funkcji członka komisji przez posła lub senatora, zwiększenie niezależności komisji i transparentności postępowań przed nią oraz ujednolicenie w ramach systemu prawnego ochrony tajemnic zawodowych.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Belka o słowach premiera Morawieckiego: To wezwanie do bezprawia
      Belka o słowach premiera Morawieckiego: To wezwanie do bezprawiaPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      337
      Super
      relevant
      148
      Hahaha
      haha
      112
      Szok
      shock
      58
      Smutny
      sad
      30
      Zły
      angry
      553
      Zły
      angry
      Lubię to
      like
      1,2 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na