Kandydat prezesa PiS przegrał wybory. Mimo że jako jedyny startował
Poseł Maciej Małecki nie został wybrany na szefa okręgu płocko-ciechanowskiego Prawa i Sprawiedliwości, mimo że był jedynym kandydatem. Posłanka Wioletta Kulpa przekazała, ze otrzymał on poparcie Jarosława Kaczyńskiego w formie wniosku, które odczytano podczas obrad. - Trudno to komentować. Tak zdecydowali uczestnicy zjazdu - dodała posłanka PiS podkreślając, że "czekają na dalsze decyzje prezesa".
W sobotę w Płocku odbył się zjazd PiS, na którym wybierano m.in. przewodniczącego zarządu okręgu płocko-ciechanowskiego tej partii. W głosowaniu tym wieloletni poseł PiS, także obecnej kadencji, Maciej Małecki, który wcześniej otrzymał rekomendację prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, nie uzyskał odpowiedniego poparcia.
Poseł Małecki był jedynym kandydatem na szefa płocko-ciechanowskiego okręgu PiS. Otrzymał on, jak przekazała PAP posłanka Wioletta Kulpa, zgodnie z wewnętrzną ordynacją, poparcie prezesa partii Jarosław Kaczyński, które w formie wniosku zostało skierowano do zebranych na zjeździe - wniosek ten został odczytany uczestnikom obrad.
Maciej Małecki nie został szefem okręgu PiS. Był jedynym kandydatem
- Zebranie członków całej struktury okręgu głosowało w ten sposób, że poseł nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Trudno to komentować. Tak zdecydowali uczestnicy zjazdu. To jest demokracja, jak zresztą powiedział to sam poseł Maciej Małecki - dodała posłanka Wioletta Kulpa.
Pytana o możliwą dalszą procedurę wyboru szefa okręgu płocko-ciechanowskiego PiS zaznaczyła, że informacje z przebiegu zjazdu, w tym w formie protokołów komisji skrutacyjnej i zespołu, który przygotowywał obrady, "wracają teraz na Nowogrodzką". - I czekamy oczywiście na dalsze decyzje ze strony pana prezesa i władz - dodała posłanka PiS.
Maciej Małecki, 50 lat, jest posłem PiS od 2011 r. W 2016 r. był sekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Skarbu Państwa, a od 2017 r. do 2018 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, w latach 2019 - 2023, był sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Szefowie i prezesi okręgów PiS. Wśród wybranych Schreiber i Czarnek
PiS podczas październikowego kongresu dokonało zmian w strukturze terenowej partii. Została ona podzielona na 40 okręgów, które pokrywają się z okręgami wyborczymi do Sejmu - wcześniej było ich 16.
Okręg wyborczy płocko-ciechanowski nr 16 w wyborach do Sejmu obejmuje powiat: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski oraz miasto na prawach powiatu Płock.
W sobotę na prezesa zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim wybrano Łukasza Schreibera, w okręgu toruńsko-włocławskim prezesem został Mariusz Kałużny, wcześniej związany z Suwerenną Polską.
Z kolei Zbigniew Bogucki został wybrany prezesem zarządu PiS w okręgu szczecińskim. Był on jedynym kandydatem. Na szefa okręgu lubelskiego wybrano Przemysława Czarnka, a szefem okręgu chełmskiego został Tomasz Zieliński. Ryszard Pagacz został wybrany na przewodniczącego zarządu okręgu tarnowskiego i on również był jedynym kandydatem.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP