Reklama

Zbigniew Bogucki

Czwartek, 9 listopada 2023 (12:56)AktualizacjaPoniedziałek, 13 listopada 2023 (12:51)

Zbigniew Bogucki to polski polityk, poseł, prawnik, adwokat i prokurator. Były wojewoda zachodniopomorski.

Zbigniew Bogucki
Zbigniew Bogucki/ WOJCIECH STROZYK/REPORTER /East News

Zbigniew Bogucki

Zbigniew Bogucki - wykształcenie i kariera zawodowa

Zbigniew Bogucki jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Po studiach ukończył aplikację prokuratorską. Od 2009 do 2012 r. wykonywał zawód prokuratora.

Pracował również w zachodniopomorskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia

W 2012 r. Zbigniew Bogucki został wpisany na listę adwokatów i zaczął prowadzić własną kancelarię adwokacką.

Był przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jest współzałożycielem i byłym członkiem zarządu Szczecińskiego Stowarzyszenia Dialogu o Prawie, które opowiada się po stronie PiS i zmian w sądownictwie.

Zbigniew Bogucki - kariera polityczna

Zbigniew Bogucki zaczynał swoją działalność polityczną w partii Prawo i Sprawiedliwość. W 2014 r. z jej ramienia był kandydatem do rady miejskiej Szczecina, jednak nie został wybrany. W 2015 i 2019 r. bezskutecznie startował w wyborach do Sejmu

W 2018 r. Zbigniew Bogucki został radnym sejmiku zachodniopomorskiego.

30 listopada 2020 r. Zbigniew Bogucki został powołany na stanowisko wojewody zachodniopomorskiego, zastępując Tomasza Hinca. W związku z objęciem stanowiska wojewody zrzekł się mandatu radnego i złożył wniosek o wykreślenie go z listy adwokatów. W 2023 r. otrzymał mandat poselski, startując z okręgu szczecińskiego z ramienia PiS.

2 listopada 2023 r. w związku z otrzymaniem mandatu poselskiego Zbigniew Bogucki złożył rezygnację ze stanowiska wojewody zachodniopomorskiego.

Zbigniew Bogucki - kontrowersje

Żona Zbigniewa Boguckiego - Julita Dziedzic-Bogucka według mediów robiła szybką karierę w prokuraturze oraz brała udział w śledztwach dotyczących polityków, którzy byli politycznymi konkurentami jej męża. Julita Dziedzic-Bogucka badała wątek tzw. afery melioracyjnej, który dotyczył marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza - polityka Koalicji ObywatelskiejZbigniew Bogucki startował w wyborach samorządowych do sejmiku z tego samego okręgu co marszałek Olgierd Geblewicz

Julita Dziedzic-Bogucka brała również udział w śledztwie dotyczącym Stanisława Gawłowskiego - podejrzanego o korupcję byłego wiceministra środowiska i sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

W 2017 r. Julita Dziedzic-Bogucka została delegowana z Prokuratury Rejonowej w Szczecinie do wydziału ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. 

Zbigniew Bogucki - życie prywatne

Zbigniew Bogucki urodził się w Górze w woj. dolnośląskim. Jest żonaty z prokurator Julitą Dziedzic-Bogucką. Małżeństwo ma córkę i syna.

Zbigniew Bogucki był członkiem społecznego komitetu budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie.

Zbigniew Bogucki - Wiadomości

Czwartek, 21 marca 2024 (10:19)
- Marcina Mastalerka nie znam osobiście, ale dawno temu zdefiniował swój stosunek do naszego ugrupowania (...). Ma jakiś uraz do PiS - powiedział Interii Przemysław Czarnek, kiedy zapytaliśmy go o...
Poniedziałek, 5 lutego 2024 (14:34)
Prawo i Sprawiedliwość wskazało kandydatów na prezydentów miast. Kierownictwo partii wie, że większość z nich nie ma szans na wyborczy sukces. Ich start ma na celu zmianę wizerunku ugrupowania. -...