Exposé Mateusza Morawieckiego. Wskazano dzień i godzinę

Oprac.: Karina Jaworska
Premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé 11 grudnia o godz. 10. Przedstawi wówczas cały program nowego rządu. Decyzja zapadła na środowym spotkaniu szefa rządu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, który zaaprobował podany termin.


- Rozmawialiśmy o tym, kiedy będzie moje exposé, kiedy będzie przedstawiony cały program naszego rządu na kolejne cztery lata. Powiedziałem, że chciałbym, aby było to 11 grudnia. Pan marszałek się z tym zgodził. - podał Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Szymonem Hołownią.
- Wyznaczyliśmy godzinę, a więc tutaj też ten harmonogram jest bardzo dobrze znany i to też zostało ustalone - dodał. Dziennikarze dopytali premiera o konkretną godzinę przemówienia. Odpowiedział, że odbędzie się ono o godzinie 10:00.
Wcześniej, we wtorek, możliwą datę expose premiera podał na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
Spotkanie Szymona Hołowni z Mateuszem Morawieckim. "Nie tanie porachunki, a tanie rachunki"
Później Morawiecki nakreślił tematy, które poruszył podczas spotkania z marszałkiem Sejmu. - Obiecaliśmy sobie, że koncentrujemy się na kluczowych sprawach z punktu widzenia obywateli, a więc wakacje kredytowe, tanie rachunki - nie jakieś tanie porachunki tylko właśnie tanie rachunki - nie igrzyska tylko właśnie zero VAT na żywność - mówił.
- Spotkanie odbyło się, w mojej perspektywie, w dobrej, rzeczowej atmosferze. Liczę na dobrą współpracę z marszałkiem w przyszłości - kontynuował.
Na pytanie, dlaczego zerowy VAT na żywność ma zostać wprowadzony dopiero teraz, premier odpowiedział, że jest to potrzeba czasów, kiedy inflacja pozostaje stosunkowo wysoka i dlatego chcą wprowadzić ją teraz. Odniósł się także do wakacji kredytowych. Stwierdził, że o tym projekcie mówił już we wrześniu, a więc przed wyborami.
- Pewne pomysły dzisiejszej opozycji nie są dobre dla obywateli, a chciałbym, abyśmy wszyscy reprezentowali dobro obywateli. One są przede wszystkim łagodniejsze dla sektora bankowego, a banki będą miały bardzo wysoki dochód w przyszłym roku. Nie ma co żałować banków, więc zróbmy tak, aby z wakacji kredytowych, jak największa liczba osób, które są w potrzebie, mogła skorzystać - podał.
M. Morawiecki o in vitro: Ja za tym zawsze optowałem
Premier był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy będzie głosował za refundacją metody in vitro z budżetu państwa. - Ja akurat osobiście za tym zawsze optowałem. Znam wiele par, które też z tej procedury korzystają. Wiem, jak bardzo ważne jest to, aby realizować wszystkie możliwe środki po to, aby potomstwo mogło się pojawić - znaczył i dodał, że metoda in vitro zawsze była dopuszczalna.
Skomentował, że jego partia jest bardzo otwarta i dopuszcza wiele możliwości oraz wrażliwości. - Ja akurat jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, aby na zasadzie dobrowolności, dopuszczać różne metody, które mogą służyć temu, żeby potomstwo się pojawiło - podkreślił.
Szymon Hołownia o planach rządu. "Chcę być stróżem tych dwóch dni"
Głos po spotkaniu zabrał również marszałek Szymon Hołownia. Podał tematy, którymi zajął się wraz z premierem.- Większość z tych projektów ustaw jest już procesowana. W przyszłym tygodniu w piątek i czwartek będziemy zajmować się wakacjami kredytowymi, zamrożeniem cen prądu i pilną ustawą, którą dostaliśmy od rządu, a która jest niezbędna dla polskiego górnictwa - wymieniał.
Powiedział, że powodem spotkania było zapytanie premiera o jego plany na czas złożenia swojego expose i poddaniu się głosowaniu o wotum zaufania. Potwierdził również, że termin został ustalony na godzinę 10:00 11 grudnia.
Przekazał także, czego spodziewa się po dniu wygłoszenia expose. - Chcę być stróżem tych dwóch dni, których szkic zaczął nam się już dziś rysować. Mówię o tych dwóch dniach, w których dojdzie w Polsce do faktycznej zmiany władzy, do faktycznej realizacji wyniku wyborczego z 15 października tego roku - powiedział.
- O 10:00 11 grudnia Mateusz Morawiecki przyjedzie do sejmu, żeby wygłosić expose (..) Pan premier zapewnił, że nie zamierza mówić więcej niż godzinę. Później przewidujemy dyskusje, ona będzie żywa i obszerna. Zakładam, że może potrwać trzy godziny, może trochę więcej - mówił.
Dodał, że zapewne koło 15:00 dojdzie do głosowania. Potem ma nastąpić przerwa, w której będzie oczekiwał na zgłoszenia kandydatów na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!