Reklama

Reklama

Emerytury w 2023 roku. Ile wyniosą trzynastki i czternastki? Kiedy wypłaty?

Pobierasz świadczenia emerytalne lub rentowe i chcesz wiedzieć, ile wyniesie twoja 13. i 14. emerytura oraz zapomoga socjalna w 2023 roku? Przeczytaj najważniejsze informacje, które dotyczą seniorów, a także sprawdź, kiedy planowane są wypłaty obiecanych przez rząd pieniędzy.

Emerytury: Ile pieniędzy na świadczenia dla seniorów i rencistów?

13. emerytura jest świadczeniem pieniężnym dla emerytów i szansą na podreperowanie domowego budżetu w dobie inflacji. To dlatego seniorzy z niecierpliwością czekali na informacje, kiedy dostaną obiecane pieniądze i ile wyniosą planowane wypłaty. W tym roku wypłata trzynastek rozpoczęła się 1 kwietnia i została podzielona na kilka transz.

Warto dodać, że pierwsze świadczenia tego typu zostały wypłacone w 2019 roku, a od 2020 roku są one gwarantowane ustawowo i obejmują wszystkich emerytów i rencistów - bez względu na ich dochody. Oszacowano, że 13. oraz 14. emerytury, a także waloryzacja świadczeń w 2022 roku pochłonęły 43 mld zł z budżetu państwa. W latach 2021-2022 łącznie rząd przeznaczył na ten cel prawie 77 mld zł.

Reklama

Ile wyniesie 13. emerytura w 2023 roku?

W 2023 roku emeryci i renciści ponownie otrzymają pieniądze w postaci 13. emerytury. Jej wysokość będzie taka sama jak najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Od marca te świadczenia mają wynieść 1588,44 zł brutto. W przypadku zapowiedzianej już waloryzacji kwotowo-procentowej rent i emerytur państwo w 2023 roku planuje przeznaczyć na ten cel 40 mld zł.

Będzie to najwyższa waloryzacja od 1999 roku. Według zapowiedzi rządzących najniższa emerytura i renta wzrosną po nowym roku co najmniej o 250 zł, zaś w przypadku osób na emeryturze częściowej kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł. Rząd w komunikatach prasowych oświadczył też, że prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 113,8 proc. Rzeczywiste wartości będą znane dopiero w I połowie lutego 2023. Należy pamiętać, że emeryci i renciści, których świadczenia po podwyżce wyniosą nie więcej niż 2500 zł, nie zapłacą podatku. Pozostałe osoby otrzymają na swoje konta kwotę waloryzacji po odliczeniu 12 proc. podatku.

Emerytury: Ile wyniosły czternastki w 2022 roku?

14. emerytura na początku miała być tylko jednorazowym wsparciem, które trafiło do seniorów po raz pierwszy w IV kwartale 2021 roku. Jak się później okazało, rząd w obliczu kryzysu i szalejącej inflacji postanowił przyznać pieniądze beneficjentom na emeryturze także w 2022. Ze wsparcia skorzystało blisko 9 mln osób. Ważną informacją jest fakt, że czternastka jest wolna od potrąceń (np. zajęć komorniczych). Kwota nie wlicza się też do dochodu przy ubieganiu się o wsparcie pomocy społecznej, świadczenia programu Rodzina 500+ dla osób niesamodzielnych czy alimenty.

Aby otrzymać 14. emeryturę, seniorzy nie musieli składać żadnych wniosków, bowiem ZUS przelewał te środki automatycznie wszystkim uprawnionym w odpowiedniej wysokości - uzależnionej od wysokości emerytury zasadniczej. Czternastka w 2022 roku mogła maksymalnie wynieść 1338,44 brutto. Na tę kwotę mogli liczyć seniorzy ze świadczeniami 2900 zł brutto. Minimalna kwota opiewała na 50 zł. Jeżeli naliczona kwota czternastki była niższa niż 50 zł, świadczenie nie było przyznawane. Wypłaty ruszyły 25 sierpnia i potrwały do 20 września.

Czy seniorzy mogą liczyć na czternastki w 2023 roku?

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że chciałby, aby 14. emerytura była stałym świadczeniem także w 2023 roku i tak też będzie. Tę informację potwierdziła w drugiej połowie października Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej. Zaznaczyła również, że rząd jeszcze pracuje nad stosowną ustawą. Prawdopodobnie kwota czternastki - tak jak w tym roku - będzie uzależniona od wysokości najniższej emerytury, jednak na ostateczne decyzje trzeba jeszcze poczekać.

Czytaj też: Nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niezależnie od dochodu. Czy przysługuje ci nowy dodatek?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy