Dopłata za dodatkowe usługi w szpitalu? Jednoznaczny wynik sondażu

Agata Sucharska

Oprac.: Agata Sucharska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
452
Udostępnij

Większość Polaków jest przeciwna pomysłowi dopłat za dodatkowe usługi w szpitalach - wynika z nowego sondażu. Chodzi m.in. o rozszerzoną opiekę pielęgniarską, czy przyśpieszenie terminu zabiegu. Wśród elektoratu jednej z partii, ponad połowa wyborców odnosi się do takiej propozycji pozytywnie.

Szpital; zdj. ilustracyjne
Szpital; zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Jakiś czas temu w jednym z toruńskich szpitali pojawiła się oferta wykupienia za 80 zł "opieki pielęgnacyjnej", która objęła m.in. pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, toaletę ciała, karmienie i pojenie, monitorowanie czynności życiowych i obserwację pacjenta, a także czuwanie nad bezpieczeństwem pacjenta.

Dopłaty za opiekę w szpitalach. Propozycja wywołała falę oburzenia

Propozycja wywołała burzę w sieci, ponieważ większość z tych czynności to coś, czego powinien oczekiwać pacjent korzystający z NFZ. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powołał zespół kontrolny do wyjaśnienia tej sprawy.

W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano Polaków, czy skłonni byliby zapłacić za taką rozszerzoną opiekę pielęgniarską lub przyśpieszenie terminu zabiegu w szpitalu.

Okazało się, że pomysł ma niewielkie poparcie. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 8,5 proc. badanych, a "raczej tak" - 25,1 proc. Łącznie odsetek pozytywnych odpowiedzi wyniósł nieco ponad 33 proc. Przeciwników tego rozwiązania jest niemal dwa razy więcej - 34,1 proc. głosów dla odpowiedzi "zdecydowanie nie" i 26,5 proc. dla "raczej nie".

Kto byłby skłonny dopłacać w szpitalach? Są dwie grupy

Wśród osób, które są skłonne dopłacić za szerszą opiekę w szpitalu, dominują kobiety, które w 40 proc. odpowiedziały pozytywnie. Twierdząco na pytanie zadane w sondażu odpowiedziało 27 proc. respondentów-mężczyzn.

Najwięcej zwolenników dopłat w publicznych szpitalach to osoby w wieku od 40 do 49 lat (40 proc.) oraz w przedziale 60-69 lat (42 proc.)

Najwięcej przeciwników takiego pomysłu jest wśród elektoratów Prawa i Sprawiedliwości (16 proc.) i Lewicy (13 proc.). Inicjatywę popiera ponad połowa wyborców Trzeciej Drogi (56 proc.), 33 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 19 proc. sympatyków Konfederacji.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Albo bierzesz, albo płacisz". Saryusz-Wolski w "Gościu Wydarzeń" o pakcie migracyjnym
      "Albo bierzesz, albo płacisz". Saryusz-Wolski w "Gościu Wydarzeń" o pakcie migracyjnymPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na