Toruń - historia
Pierwszy gród obronny na terenie obecnego Torunia został założony w IX wieku. Jednak historia miasta wiąże się z 1231 rokiem, gdy Krzyżacy dostali Ziemię Chełmińską. W 1233 roku Toruń otrzymał prawa miejskie z rąk Konrada Mazowieckiego, a to przyczyniło się do umocnienia pozycji miasta jako znaczącego ośrodka gospodarczego w Polsce.
W XIV w. Toruń był jednym z najbogatszych miast w Polsce, ze względu na rozwój handlu i rzemiosła. Miasto przodowało w produkcji m.in. ceramiki, biżuterii, sukna oraz płótna. W 1473 roku w Toruniu urodził się astronom Mikołaj Kopernik, który do dziś jest najbardziej rozpoznawalną postacią jeżeli chodzi o historię miasta.
W XVI w. za czasów panowania króla Zygmunta III Wazy Toruń był rozbudowywany i modernizowany. Stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym. W XVII wieku miasto było we władaniu Szwedów, a to przyczyniło się do jego upadku. Toruń został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, wojen szwedzkich oraz wojny siedmioletniej. Od II rozbioru Polski w 1793 r. do 1920 r. Toruń był pod rządami Prus i Niemiec.
Miasto zaczęło się odradzać dopiero w XIX wieku, gdy nastąpił rozwój przemysłu cukrowniczego oraz młynarskiego.
Podczas II wojny światowej mieszkańcy Torunia byli prześladowani przez Niemców, a miasto uległo znacznym zniszczeniom.
W latach 60. i 70. XX wieku nastąpiła
rozbudowa przemysłu oraz modernizacja infrastruktury. Od 1999 roku
Toruń jest jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego (drugą stolicą jest
Bydgoszcz).
Toruń - nazwa
Nie ma jednoznacznej hipotezy pochodzenia nazwy miasta Torunia. Jedni historycy uważają, że wywodzi się ona od prasłowiańskiego słowa "Tor", które oznacza często uczęszczaną drogę.
Drudzy sądzą, że nazwa miasta pochodzi od krzyżackiej twierdzy Thorun lub od słowa Thor, które oznacza bramę.
Toruń - atrakcje
Toruń znany jest ze
Starówki, która została
wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Toruniu organizowany jest m.in.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest oraz Festiwal Kulinarny Smaki Regionów.