Reklama

Toruń

Poniedziałek, 12 lutego 2024 (11:14)AktualizacjaCzwartek, 9 maja 2024 (15:10)

Toruń to miasto na prawach powiatu, współstolica województwa kujawsko-pomorskiego, siedziba marszałka, zarządu oraz sejmiku województwa. Położony jest w północnej części Polski, nad rzekami Wisłą i Drwęcą. Toruń to ważny ośrodek gospodarczy i akademicki. Znajduje się tu jedna z najlepszych uczelni wyższych w Polsce - Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Toruń
Toruń/Pixabay/pixabay.com

Toruń

  • Liczba mieszkańców: 195 263 (2023 r.)
  • Powierzchnia: 115,72 km²
  • Województwo: kujawsko-pomorskie
  • prezydent: Paweł Gulewski

Toruń - historia

Pierwszy gród obronny na terenie obecnego Torunia został założony w IX wieku. Jednak historia miasta wiąże się z 1231 rokiem, gdy Krzyżacy dostali Ziemię Chełmińską. W 1233 roku Toruń otrzymał prawa miejskie z rąk Konrada Mazowieckiego, a to przyczyniło się do umocnienia pozycji miasta jako znaczącego ośrodka gospodarczego w Polsce. 

W XIV w. Toruń był jednym z najbogatszych miast w Polsce, ze względu na rozwój handlu i rzemiosła. Miasto przodowało w produkcji m.in. ceramiki, biżuterii, sukna oraz płótna. W 1473 roku w Toruniu urodził się astronom Mikołaj Kopernik, który do dziś jest najbardziej rozpoznawalną postacią jeżeli chodzi o historię miasta

W XVI w. za czasów panowania króla Zygmunta III Wazy Toruń był rozbudowywany i modernizowany. Stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym. W XVII wieku miasto było we władaniu Szwedów, a to przyczyniło się do jego upadku. Toruń został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, wojen szwedzkich oraz wojny siedmioletniej. Od II rozbioru Polski w 1793 r. do 1920 r. Toruń był pod rządami Prus i Niemiec.

Miasto zaczęło się odradzać dopiero w XIX wieku, gdy nastąpił rozwój przemysłu cukrowniczego oraz młynarskiego.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy Torunia byli prześladowani przez Niemców, a miasto uległo znacznym zniszczeniom.

W latach 60. i 70. XX wieku nastąpiła rozbudowa przemysłu oraz modernizacja infrastruktury. Od 1999 roku Toruń jest jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego (drugą stolicą jest Bydgoszcz).

Toruń - nazwa

Nie ma jednoznacznej hipotezy pochodzenia nazwy miasta Torunia. Jedni historycy uważają, że wywodzi się ona od prasłowiańskiego słowa "Tor", które oznacza często uczęszczaną drogę. 

Drudzy sądzą, że nazwa miasta pochodzi od krzyżackiej twierdzy Thorun lub od słowa Thor, które oznacza bramę.

Toruń - atrakcje

Toruń znany jest ze Starówki, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Toruniu organizowany jest m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest oraz Festiwal Kulinarny Smaki Regionów.

Wśród najważniejszych zabytków Torunia są: Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia, mury i bramy miejskie, Krzywa Wieża, ruiny zamku krzyżackiego, Rynek Nowomiejski, Planetarium, Muzeum Historii Toruńskiego Piernika, katedra śś. Janów w Toruniu, a także kościół Najświętszej Marii Panny.

Toruń - pierniki

Tradycja wypieku korzennych ciastek z miodem sięga okolic 1380 roku. W zapiskach z XIV w. mowa jest o piekarzu Mikołaju Czanie, który prawdopodobnie, obok chleba, wypiekał pierniki.

Hanzeatycki Toruń położony był na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych. A to umożliwiło transport z krajów Lewantu niezbędnych składników koniecznych do wypieku pierników, tj. goździków, imbiru, cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej.

Jeden z najbardziej znanych pierników został wypieczony dla carycy Katarzyny w 1778 roku. Miał około dwóch metrów długości i był gruby na 30 cm.

Toruń - symbole

Herb Miasta Torunia przedstawia klęczącego anioła w błękitnej szacie ze srebrnymi skrzydłami. W prawej ręce trzyma on złoty klucz, a w lewej tarczę herbową. Herb przedstawia czerwone mury miejskie z trzema basztami.

Flaga Miasta Torunia to prostokątny płat tkaniny z dwoma pasami: biały jest u góry, a niebieski na dole. Pośrodku flagi umieszczony jest anioł, który trzyma herb miasta.
Temat Toruń znajdziesz również w serwisie: Kobieta, Film, Muzyka, Sport, Biznes, Motoryzacja

Toruń - Wiadomości

Sobota, 5 października 2024 (18:11)
Fundacja Nasza Przyszłość, związana z dyrektorem Radia Maryja, miała zebrać rekordową kwotę od podatników. Jeszcze nigdy nie udało się jej zgarnąć tak dużo. Jeszcze niedawno słynny redemptorysta...
Czwartek, 1 sierpnia 2024 (18:42)
Śmigłowiec szkoleniowy lądował awaryjnie w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Według służb na pokładzie był tylko pilot, który wydostał się z maszyny o własnych siłach. Nie ma informacji o innych...

Toruń - Wideo