​MSZ: Nieustannie monitorujemy rozwój epidemii poza Polską

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

MSZ nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia - poinformowano w sobotę na stronie internetowej resortu.

Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych na ulicy Szucha; zdj. ilustracyjne
Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych na ulicy Szucha; zdj. ilustracyjneJan BieleckiEast News

Resort spraw zagranicznych w wydanym w sobotę komunikacie podkreślił, że polskie instytucje państwowe wdrożyły pilne środki zapobiegawcze w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się ognisk choroby COVID-19 na świecie.

MSZ przypomniał, że przed podjęciem decyzji o wyjeździe zagranicznym należy czytać zarówno komunikaty wydane przez MSZ jak i Główny Inspektora Sanitarny po to, by upewnić się że planowane miejsce pobytu jest bezpieczne.

"Raporty GIS to najlepsze źródło wiedzy dotyczące zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. Obecnie GIS, mając na względzie sytuacje epidemiologiczną, odradza podróże do Chin, Hongkongu, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu i Włoch. Dodatkowo zalecamy lekturę strony dot. koronawirusa przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia" - przypomniał MSZ.

Jak zaznaczono, aby uzyskać szerszy obraz sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa w poszczególnych krajach, można zapoznać się z najbardziej aktualnymi informacjami zebranymi przez MSZ i znajdującymi się n.in. na koncie twitterowym @PolakZaGranica oraz w zakładce Informacje dla podróżujących ma stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Resort zachęca osoby wyjeżdżające za granicę, do rejestracji w systemie Odyseusz, który - jak zaznaczono - pozwala konsulowi na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

"Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały" - wskazało ministerstwo.

W komunikacie przypomniano również, by w przypadku, gdy w ciągu ostatnich 14 dni wyjeżdżaliśmy do Chin lub innych krajów, gdzie wystąpiły liczne zachorowania albo mieliśmy kontakt z osobą która je odwiedziła i zaobserwowaliśmy u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, zgłosić się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. W razie potrzeby można również skorzystać z linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 85 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 60 krajów. Do tej pory odnotowano ponad 2,9 tys. zgonów.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na