Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego. Te lektury trzeba znać
Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się między 14 a 16 maja. Pierwszy dzień to czas na język polski. Aby dobrze przygotować się do testu, każdy uczeń powinien przeczytać określoną liczbę lektur. Podajemy dokładną listę lektur obowiązkowych, które trzeba znać.
Ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z języka polskiego 14 maja. W kolejnych dniach czekają na nich matematyka (15 maja) i język obcy nowożytny (16 maja).
Egzamin ósmoklasisty 2024. Lista lektur obowiązkowych
By odpowiednio przygotować się do egzaminu ósmoklasisty 2024 z języka polskiego trzeba znać lektury obowiązkowe. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 15 lipca 2022 roku wymienia wszystkie konieczne pozycje. Oto pełna lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2024:
Charles Dickens - "Opowieść wigilijna";
Lektury uzupełniające dla uczniów wybiera nauczyciel. Podczas testu ósmoklasiści mogą odwoływać się do lektur obowiązkowych w szkole podstawowej, których jednak egzamin nie obejmuje. Są nimi:
wybrane pieśni oraz "Treny I i V" Jana Kochanowskiego";
Z tych pozycji mogą skorzystać uczniowie, którym zależy na wysokim wyniku z egzaminu.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak wygląda egzamin z języka polskiego?
Egzamin z języka polskiego 2024 rozpoczął się 14 maja o godzinie 9:00. Jest pisemny i trwa 120 minut. Warto wcześniej przypomnieć sobie nie tylko lektury obowiązkowe, ale również gramatykę, słownictwo i zasady pisania rozprawki oraz opowiadania.
Arkusze egzaminacyjne składają się z dwóch części: testu i wypracowania. Część testowa zawiera dwa teksty oraz związane z nimi pytania zamknięte i otwarte. Część druga zawiera dokładnie sformułowane tematy wypracowania o charakterze argumentacyjnym (rozprawka) oraz twórczym (opowiadanie). Wyniki egzaminu ósmoklasisty CKE opublikuje 3 lipca 2024.
Jak co roku arkusze egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami zamieścimy na stronach Interii. Zajrzyj również do naszego specjalnego raportu: Egzamin ósmoklasisty 2024.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 15 lipca 2022 roku; cke.gov.pl