Egzamin ósmoklasisty 2023. Ogłoszono wyniki
Podano wyniki egzaminu ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała zbiorcze dane dotyczące uczniów, którzy przystąpili do testów w wersji standardowej w pierwszym terminie. Absolwenci szkół podstawowych swoje indywidualne wyniki mogą sprawdzić od godziny 10 w poniedziałek poprzez specjalną aplikację ZIU.
Za rozwiązanie na egzaminie ósmoklasisty zadań z języka polskiego uczniowie uzyskiwali średnio 66 proc. możliwych do uzyskania punktów. Z kolei w przypadku matematyki mowa o średnio 53 proc.
Egzamin ósmoklasisty. CKE ogłosiła wstępne dane
Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 66 proc. punktów, z niemieckiego - 53 proc., z rosyjskiego - 68 proc., z francuskiego - 82 proc., z hiszpańskiego - 69 proc. i z włoskiego - 69 proc.
Jak zaznaczono we wstępnej informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty, opublikowanej w poniedziałek, są to wyniki uczniów będących obywatelami Polski, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych.
Nie uwzględniono w nich wyników ósmoklasistów, którzy zdawali egzamin w terminie dodatkowym w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty. Jak sprawdzić swój wynik?
Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym przeprowadzono 23-25 maja. Przystąpiło do niego ok. 510,4 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 13,8 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.
Średni wynik z egzaminu z języka polskiego uzyskany przez uczniów z Ukrainy to 45 proc., z matematyki - 37 proc., z języka angielskiego - 46 proc., z języka rosyjskiego - 90 proc.
Absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogą poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU.
Każdy uczeń, od godziny 10 w poniedziałek, może je sprawdzić na stronie www.wyniki.edu.pl, logując się do systemu za pomocą swojego loginu. Loginy i hasła do systemu udostępnili uczniom ich wychowawcy.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty można sprawdzić online, ale po zaświadczenie trzeba udać się już bezpośrednio do szkoły. Placówki edukacyjne otrzymają je 6 lipca, po czym tego samego dnia muszą zostać odebrane przez uczniów.
Egzamin ósmoklasisty. Jak poradzili sobie polscy uczniowie?
We "Wstępnej informacji o wynikach egzaminu ósmoklasisty" CKE podała, z czym uczniowie poradzili sobie dobrze, a z czym mieli problemy.
"Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. 'Balladyna'" - czytamy.
W informacji podano, że z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych.
Z kolei na egzaminie z języka angielskiego uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany.
Natomiast w przypadku języka niemieckiego uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.
Z czym absolwenci szkół podstawowych mieli problemy?
Jak czytamy w komunikacie CKE, uczniom słabiej poszło z zadaniami z zakresu kształcenia językowego sprawdzającymi umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły "nie" z przysłówkami w stopniu najwyższym.
Natomiast z matematyki najtrudniejsze było zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało operowania obiektami matematycznymi, przekształcania równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta.
W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze było zadanie sprawdzające znajomość środków językowych (wymagało m.in. użycia wyrażenia "have to" w trzeciej osobie liczby pojedynczej) Poradziło sobie z tym tylko 18 proc. ósmoklasistów.
Uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższy średni wynik uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL