Reklama

Reklama

Śnięte ryby w Odrze. Jest zawiadomienie do prokuratury

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze - poinformowała w środę zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk. Niepokojąca sytuacja zaobserwowana została na terenie województwa dolnośląskiego. Na ten moment problem nie występuje na terenie województwa zachodniopomorskiego.

- Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył takie zawiadomienie. Piony zwalczania przestępczości środowiskowej Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzą analizy, żeby ocenić, co może być źródłem takiego stanu rzeczy - powiedziała Magda Gosk na konferencji poświęconej masowemu śnięciu ryb w Odrze.

Odra a śnięte ryby. Prokuratura zbada sprawę

- Podwyższone parametry fizykochemiczne mogą mieć różne przyczyny, niemniej jednak badamy każdą możliwość analizy, prowadzimy na bieżąco również monitoring wód. Stan rzeki Odry jest pod stałym nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska - dodała.

Reklama

Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła w kanale Odry w miejscowości Oława. Informację tę podał Polski Związek Wędkarski. Jest to kanał żeglugowy i przepływ wody w tym miejscu w znacznym stopniu jest ograniczony. Jest to praktycznie woda stojąca.

Odra a tajemnicza substancja? "Nienaturalne pochodzenie"

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), w rzece stwierdzono natomiast wysoki poziom tlenu, odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim.

"Wysokie temperatury, niski stan wody oraz brak rozkwitu w wodzie może wskazywać na jego nienaturalne pochodzenie. Zachodzi podejrzenie, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, w wyniku której mogło dojść do zachodzących w wodzie reakcji, które uwalniają tlen" - podaje GIOŚ. 

Śnięte ryby w Odrze. Zachodniopomorskie na razie bez problemu

Na "dobrą" - póki co - wygląda sytuacja w województwie zachodniopomorskim. "Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb" - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.

Stan wody w Odrze na terenie województwa zachodniopomorskiego jest monitorowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do ujścia Odry.

"W ubiegłym tygodniu (w piątek 5.08.2022 r.) pobrane zostały próbki wody w czterech punktach Odry. W badanych próbkach stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Nie stwierdzono istotnych anomalii w chemizmie wody. W poniedziałek (8.08.2022 r.) pobrane zostały kolejne próbki, by sprawdzić stan wody w Odrze. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie w punkcie poboru próbek w Widuchowej. Trwają analizy chemiczne pobranych próbek" - podano w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama