Reklama

Reklama

Najsilniejsze wichury w Polsce. W Lublinie wiatr zrzucał wagony kolejowe z torów

W poniedziałek nad Polską przeszły silne wichury i burze śnieżne. Wiatr łamał drzewa, niszczył auta, a w Wałdowie Szlacheckim w dom jednorodzinny uderzył piorun. Jednak prędkość wiatru 17 stycznia nie była rekordowa. Gdzie i kiedy w Polsce wiał najsilniejszy wiatr? I co się stało w Lublinie ponad 90 lat temu?

Co powoduje silny wiatr?

Na terenie Polski często dochodzi do zderzenia się różnych mas powietrza pochodzenia arktycznego, zwrotnikowego lub polarno-morskiego, co powoduje wichury.

Czym jest wichura? To wiatr wiejący z prędkością powyżej 75 km/h, który może powodować uszkodzenia budynków, łamać i wyrywać drzewa. Okazuje się, że ciśnienie jest głównym czynnikiem odpowiadającym za siłę wiatru. Im większa jest różnica ciśnienia na małym obszarze, tym silniejszy jest wiatr, a więc przepływ powietrza. I chociaż huragany w Polsce nie występują, notowane u nas różnice ciśnienia powodują olbrzymie wichury, zwłaszcza w chłodnych porach roku.

Reklama

Przyczyną obecnej sytuacji pogodowej jest charakterystyczne ułożenie głębokich niżów znajdujących się na północny wschód od Polski i wyżów barycznych na terenie Europy Zachodniej. Ze względu na to, że Polska znajduje się pomiędzy tymi ośrodkami gradient ciśnienia jest bardzo duży.

Lublin w zupełnej ciemności - najpotężniejsza wichura w historii Polski

20 lipca 1931 roku w Lublinie odnotowano najsilniejszą wichurę w Polsce. Wtedy nad miastem przetoczyła się trąba powietrzna. Jak podaje przedwojenna prasa, wiatr na długości ponad 20 km zrzucał wagony kolejowe z torów, wyrywał drzewa z korzeniami, wyginał konstrukcje stalowe, a nawet zmiótł z powierzchni ziemi budynki o murach półmetrowej grubości.

W całym mieście setki dachów domów, fabryk i magazynów zostały zniszczone. Lublin pogrążony był w zupełnej ciemności: ruch pociągów został sparaliżowany, kilkanaście linii telefonicznych zostało uszkodzonych.

Dziennikarze dziennika "Ziemia Lubelska" tak opisywali wydarzenia: "Około godziny 7-ej na horyzoncie ukazały się potężne i skłębione czarne chmury - zwiastuny nieszczęścia. Nagle lunął niezwykle ulewny deszcz, który szybko zamienił się w nawałnicę. Tak okropnej ulewy dawno nie widziano - deszcz lał całą falą tak, że o metr nic widać nie było".

Prędkość wiatru przekroczyła wówczas 335 km/h, jednak zdaniem fachowców, tornado mogło mieć jeszcze większą prędkość. Historyczna wichura w Lublinie uważana jest za jedną z najsilniejszych w Europie. 

Moc górskiego wiatru


Jedne z najsilniejszych wichur w Polsce miały miejsce w górach. Prawdziwą królową wiatrów jest Śnieżka w Karkonoszach na granicy polsko-czeskiej. 21 lutego 2004 roku miała tam miejsce wichura, podczas której prędkość wiatru wynosiła 234 km/h. Jednak największe porywy wiatru na szczycie Śnieżki osiągały aż 345 km/h!

Wichury o takiej prędkości są bardzo niebezpieczne dla człowieka, ponieważ łamią nie tylko gałęzie i duże konary drzew, ale także zrywają konstrukcje dachowe. Powodem tak silnych porywów wiatru na Śnieżce jest jej ukształtowanie. Ze względu na to, że łagodny masyw nie jest zalesiony, wiatr może tam osiągać ogromne prędkości. Ponadto położenie pasma górskiego sprawia, że większość frontów atmosferycznych przemieszczających się nad Polską, pod mniejszym lub większym kątem zmierzy się z masywem. 

Silny wiatr w Polsce

Silny wiatr wieje też często m.in. na Kasprowym Wierzchu, gdzie porywy osiągają do 288km/h.

Bardzo groźnym zjawiskiem był orkan Ksawery, który w grudniu 2013 roku pustoszył kilka krajów europejskich m.in. Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy, a także Polskę. Wiatr osiągał wówczas w porywach prędkość 150-160 km/h. Orkan Ksawery nie tylko wyrywał drzewa i niszczył budynki, ale także zdołał przewrócić gigantyczny dźwig.

W połowie lutego 2020 roku orkan Sabina uderzył w Polskę z prędkością dochodzącą nawet do 200 km/h. W Bukowinie Tatrzańskiej potężne wichury spowodowały śmierć dwóch osób, które zostały przygniecione dachem zerwanym z wypożyczalni nart. Na Pomorzu i Wybrzeżu na kilku trasach stanęły pociągi, a z Warszawy, Wrocławia i Krakowa wstrzymano loty. Okres jesienno-zimowy to sezon najpotężniejszych wichur.

Czytaj również: Najsilniejszy wiatr w Polsce. Co się stało na Śnieżce 32 lata temu? 

Zobacz także: 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy