Polskie MSZ reaguje na ruch Izraela. "Z niepokojem odnotowujemy decyzję"

Dawid Skrzypiński

Oprac.: Dawid Skrzypiński

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
1,7 tys.
Udostępnij

Ministerstwo Spraw Zagranicznych sprzeciwia się decyzji Izraela w sprawie ograniczenia możliwości niesienia pomocy przez Agencję ONZ ds. palestyńskich uchodźców (UNRWA). Izraelski parlament przyjął dwie ustawy zakazujące działalności tego podmiotu na terenie kraju. "Prawo humanitarne musi być w pełni egzekwowane" - przekazano w komunikacie.

Polskie MSZ sprzeciwia się decyzji Izraela
Polskie MSZ sprzeciwia się decyzji IzraelaMateusz BiałczykAgencja FORUM

Izraelski parlament przyjął w poniedziałek przeważającą większością głosów ustawę zakazującą działania agencji ONZ ds. palestyńskich uchodźców (UNRWA) na terenie tego kraju. Izrael od dawna krytykował tę organizację i oskarżał jej pracowników o udział w ataku Hamasu 7 października.

Do decyzji izraelskich parlamentarzystów odniosło się we wtorek polskie MSZ.

Polska reaguje na ruch Izraela. "Prawo humanitarne musi być w pełni egzekwowane"

"Z niepokojem odnotowujemy decyzję ograniczającą możliwość niesienia przez UNRWA niezbędnej pomocy humanitarnej dla ponad 2,3 mln Palestyńczyków we Wschodniej Jerozolimie, Zachodnim Brzegu i Strefie Gazy. Sprzeciwiamy się tej decyzji. Prawo humanitarne musi być w pełni egzekwowane" - oświadczyło we wpisie na platformie X polskie MSZ.

Kneset (parlament Izraela - red.) przyjął dwa projekty ustaw. Pierwsza zakazuje UNRWA prowadzenia "jakiejkolwiek działalności i świadczenia jakichkolwiek usług" na terenie Izraela lub z jego terytorium. Druga zrywa formalne więzi z tą organizacją i zakazuje izraelskim urzędnikom i instytucjom współpracy z UNRWA.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, z czego 13 tys. w Strefie Gazy. Większość z nich to Palestyńczycy. Finansowana przez rządy innych państw UNRWA zajmuje się m.in. prowadzeniem szkół, zapewnianiem opieki medycznej czy świadczeń socjalnych. Obecnie odgrywa dużą rolę w niesieniu pomocy humanitarnej mieszkańcom ogarniętej trwającą od roku wojną Strefy Gazy.

Izrael. Zarzuty dla pracowników agencji

Na początku roku Izrael zarzucił 12 pracownikom UNRWA bezpośredni udział w ataku z 7 października, później dodano, że do Hamasu i sprzymierzonego z nim Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu należy znaczny odsetek - ponad 10 proc. - gazańskiego personelu organizacji. UNRWA odpierała oskarżenia o związki swoich pracowników z Hamasem, twierdząc, że Izrael nigdy nie przedstawił przekonujących dowodów.

Zaniepokojone przepisami Izraela w sprawie UNRWA wyraził w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. W wydanym jeszcze przed głosowaniem w imieniu UE oświadczeniu Borrell ostrzegł, że jeśli ustawy zostaną przyjęte, de facto sparaliżują one pracę UNRWA, uniemożliwiając agencji prowadzenie kluczowych operacji i poważnie utrudniając jej świadczenie usług zdrowotnych, edukacyjnych i socjalnych na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Przepisy znoszą również przywileje i immunitety dyplomatyczne UNRWA w Izraelu. Szef unijnej dyplomacji podkreślił, że te ustawy stoją w jawnej sprzeczności z prawem międzynarodowym i humanitarnym.

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział na konferencji prasowej na krótko przed przyjęciem ustaw przez Kneset, że w obecnej sytuacji UNRWA odgrywa w ogarniętej wojną Strefie Gazy "niezastąpioną rolę" w dostarczaniu niezbędnej pomocy humanitarnej. "Nie ma nikogo, kto mógłby ją zastąpić w środku kryzysu" - podkreślił.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Z dwóch stron": Diecezja sosnowiecka pod lupą biskupa Ważnego
      "Z dwóch stron": Diecezja sosnowiecka pod lupą biskupa WażnegointeriaINTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      835
      Super
      relevant
      262
      Hahaha
      haha
      300
      Szok
      shock
      110
      Smutny
      sad
      62
      Zły
      angry
      124
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      1,7 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na