Co ze Strefą Gazy po pokonaniu Hamasu? Zdecydowana deklaracja
Po pokonaniu Hamasu Strefę Gazy powinna rozbroić izraelska armia, a nie siły międzynarodowe - stwierdził premier Izraela Beniamin Netanjahu, cytowany przez "Times of Israel". Szef rządu w Tel Awiwie już wielokrotnie sugerował, że to jego żołnierze przejmą kontrolę nad tym terytorium.
"Widzieliśmy, co dzieje się w miejscach, do których wysłano siły międzynarodowe z misją rozbrojenia" - powiedział Netanjahu i podkreślił, że "żadna siła międzynarodowa nie może być za to odpowiedzialna" w Strefie Gazy.
Times of Israel zwraca uwagę, że o celu i harmonogramie obecności sił izraelskich w Strefie Gazy po wojnie z Hamasem premier wypowiada się bardzo niejasno i nie tłumaczy ani jak długo miałoby to trwać, ani jaki byłby zakres obowiązków tego kontyngentu.
W sobotę, podczas swojej pierwszej konferencji prasowej od czasu wznowienia walk z Hamasem Netanjahu zapewnił, że nie pozwoli, aby Autonomia Palestyńska przejęła po wojnie władzę w Strefie Gazy. "Autonomia nie walczy z terroryzmem, ona go finansuje. Nie wychowuje dla pokoju, wychowuje dla zniszczenia państwa Izrael. To nie jest grupa, która powinna teraz przejąć władzę w Gazie" - oznajmił premier.
W Strefie Gazy zginęło ponad 16 tys. osób
"Od 7 października, czyli od początku wojny, w Strefie Gazy zginęło 16 248 osób, w tym 7 112 dzieci i 4 885 kobiet, co najmniej 43,6 tys. ludzi zostało rannych, a ponad 7,6 tys. uznano za zaginionych" - podało we wtorek po południu biuro prasowe Hamasu.
Informacje o liczbie ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy wzbudzały poprzednio wątpliwości, zważywszy że publikuje je biuro Hamasu.
"Od 7 października zginęło 406 izraelskich żołnierzy" - przekazał wcześniej we wtorek rzecznik izraelskiego rządu.
Zakładnicy w Strefie Gazy. Przetrzymywanych 138 osób
"Hamas i inne ekstremistyczne grupy przetrzymują jeszcze w Strefie Gazy 138 zakładników" - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.
Od 24 listopada do 1 grudnia w Strefie Gazy obowiązywało zawieszenie broni. W tym czasie - jak pisze agencja dpa - wolność odzyskało 105 zakładników. W zamian za ich uwolnienie Izrael wypuścił 240 Palestyńczyków z zakładów karnych.
Atak na Izrael
7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany ze Strefy Gazy przez bojowników Hamasu.
Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską.
W ciągu trwającego od blisko dwóch miesięcy konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP