Reklama

Reklama

Środki do włosów mogą zwiększać ryzyko raka. Nowe badania

Używanie popularnych chemicznych produktów do prostowania włosów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy - stwierdzono w badaniu amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia. Zdaniem naukowców obecne w składzie produkty chemiczne mogą w znacznym stopniu doprowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Nowe badanie Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) wykazało związek między chemicznym prostowaniem włosów, a występowaniem nowotworu. Rak endometrium - zwany też rakiem błony śluzowej trzonu macicy to czwarty najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet zarówno w USA, jak i w Polsce.

"W badaniu, które zostało opublikowane w poniedziałek uczestniczyło 33 947 kobiet zróżnicowanych rasowo w wieku od 35 do 74 lat. Każda z nich była obserwowana przez ok. 11 lat. 378 kobiet biorących udział w badaniu zachorowało na raka trzonu macicy" - informuje Fox News.

Reklama

Wśród kobiet, które nigdy nie używały środków chemicznych do prostowania włosów, odsetek zachorowań wyniósł 1,64 proc. do ukończenia 70 roku życia. Z kolei w przypadku kobiet, które stosowały kosmetyki, odsetek ten wzrósł do 4,05 proc. Oznacza to, że u kobiet stosujących preparaty, szansa zachorowania zwiększała się 2,5-krotnie.

Negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną

Autorka raportu Alexandra White z Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa Zdrowia Środowiskowego (NIEHS) podkreśla, że związek z podwyższoną zachorowalnością mogą mieć substancje chemiczne w produktach. Obecne ftalany i parabeny miały negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną. Wcześniejsze badania wiązały te substancje z częstszym występowaniem nowotworów piersi i jajnika.

Zobacz też: Rak trzonu macicy - statystyki, przyczyny zgonów, badania

Dane mogą sugerować również, że rakiem trzonu macicy są bardziej zagrożone czarnoskóre kobiety.

"Częściej używają produktów do prostowania włosów lub rozluźniających i mają tendencję do rozpoczęcia ich stosowania w wieku młodszym niż inne rasy i grupy etniczne. Te wyniki mogą być dla nich jeszcze bardziej istotne" - dodała Che-Jung Chang z NIEHS.

Najwyższy wskaźnik zachorowalności w Polsce

Według danych organizacji World Cancer Research Fund International tylko w 2020 r. odnotowano ponad 417 tys. nowych przypadków raka endometrium na świecie. Z powodu tego typu nowotworu zmarło ponad 97 tys. kobiet.

Najwyższy wskaźnik zachorowalności na 100 tys. mieszkańców ma... Polska (26,2). Na niechlubnym podium są również Litwa (25,4) oraz Samoa (24,7).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy