Żywioł zabił 1700 osób w jednym mieście. Naukowcy nie mają dobrych wieści

Justyna Kaczmarczyk

Oprac.: Justyna Kaczmarczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
9
Udostępnij

Cztery na pięć miast na całym świecie zmaga się z ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak powodzie, fale upałów czy susze - wynika z danych zebranych przez międzynarodową organizację non-profit CDP.

Zalane Karaczi w Pakistanie, zdjęcie z sierpnia 2022
Zalane Karaczi w Pakistanie, zdjęcie z sierpnia 2022 Sabir Mazhar/Anadolu Agency Getty Images

Raport CDP "Ochrona Ludzi i Planety" ("Protecting People and the Planet") opublikowano w połowie października, a jego wyniki przytacza agencja Reutera. CDP to międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibą w Londynie, która prowadzi system informacji dla firm, miast i stanów na całym świecie o wpływie ich działalności na środowisko.

CDP zebrał dane z 998 miast z całego świata. Jak wynika z raportu, 80 proc. z nich stoi w obliczu ekstremalnych zjawisk klimatycznych, a w przypadku prawie jednej trzeciej z badanych miast zjawiska te stanowią zagrożenie dla co najmniej siedemdziesięciu procent ich populacji. 

Niemal dwie trzecie badanych miast spodziewa się, że zagrożenia przybiorą na sile i ekstremalne zjawiska staną się bardziej intensywne. Natomiast połowa z nich prognozuje, że do 2025 roku zjawiska te będą coraz częstsze. 

Tam umierają ludzie. Z żywiołem nie ma żartów

Z wielu miast doświadczonych w tym roku przez kataklizmy agencja Reutera przypomina o Karaczi w Pakistanie, gdzie niszczycielskie powodzie zabiły prawie 1700 osób i o Fort Myers na Florydzie, gdzie huragan Ian pochłonął życie ponad 100 mieszkańców.Katastrofalne w skutkach są też powodzie, które nawiedzają Nigerię. Zginęło w nich już ponad 600 osób, a około 1,4 miliona żywioł zmusił do ucieczki. Woda zniszczyła 440 000 hektarów upraw.

Zmiany klimatyczne. Kto najbardziej narażony?

W raporcie CDP zaznaczono, że najbardziej narażone na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych są: osoby starsze, osoby z gospodarstw domowych o niskich dochodach, dzieci, marginalizowane mniejszości narodowe.

Dlatego - jak podkreślono - decydenci powinni uwzględniać potrzeby obywateli podczas planowania reakcji na kryzys klimatyczny.

- Ludzie muszą być umieszczeni w centrum działania na rzecz klimatu, od etapu planowania po wdrażanie i poprawę jakości życia - powiedziała Maia Kutner, pełniąca obowiązki dyrektora generalnego CDP.

Raport wykazał, że prawie dwie trzecie miast podjęły co najmniej jedno skoncentrowane na ludziach działanie na rzecz klimatu i dostrzegły płynące z tego korzyści, w tym lepszą ochronę zdrowia, ochronę socjalną, ulepszenia gospodarcze i poprawę stanu środowiska.Jednak nie wszystkie miasta mogą podjąć takie kroki. Główny powód - wskazała CDP - to za mało pieniędzy. Jak wynika z raportu, ponad połowa miast zgłosiła, że napotyka przeszkody w osiąganiu celów redukcji emisji CO2, przy czym najczęstszą przeszkodą są niedostateczne możliwości finansowe.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Trzaskowski o Marszu Niepodległości: Narodowcy nie powinni mieć możliwości pierwszeństwa
      Trzaskowski o Marszu Niepodległości: Narodowcy nie powinni mieć możliwości pierwszeństwaPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      7
      Super
      relevant
      1
      Hahaha
      haha
      1
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      9
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na