Złe wiadomości na wiosnę. Europa może mieć ogromny problem
Południowa Europa staje przed potężnym wyzwaniem. Na wiosnę w wielu krajach może zapanować groźna susza. Poprzedni, najgorętszy w historii ludzkości rok, doprowadził do wysuszenia gleby w dużej części kontynentu. Wiele wskazuje na to, że te problemy będą się pogłębiać. Szczególnie mocno odczują to państwa nad Morzem Śródziemnym.
Za nami najgorętszy rok w historii ludzkości. Chociaż wkrótce zamiast El Niño stery w światowej pogodzie ostatecznie przejmie mogąca przynieść ochłodzenie La Niña, to jeszcze nie możemy odetchnąć z ulgą. Okazuje się, że szczególnie groźnie zrobi się wkrótce w rejonie Morza Śródziemnego. Wiosna w tej części świata może się okazać bardzo nieprzyjazna. Wszystko z powodu suszy.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Wiosna 2024 z potężną suszą?
Według Europejskiego Obserwatorium ds. Susz (European Drought Observatory - EDO) ekstremalnie gorący miniony rok będzie miał bardzo zły wpływ na pogodę w kolejnych miesiącach. W swoim raporcie zatytułowanym "Susza w regionie Morza Śródziemnego w styczniu 2024 roku" EDO zwraca uwagę, że warunki atmosferyczne z okresu od lipca do grudnia 2023 nie były typowe dla tych, które zwykle mają miejsce w czasie trwania El Niño.
Z reguły lato i jesień są wtedy bardziej mokre niż zwykle w zachodnim obszarze Morza Śródziemnego. Tym razem było inaczej.
Specjaliści z EDO wskazują, że ponad 45 proc. obszaru południowej Europy ucierpiało w 2023 z powodu suszy glebowej. Na 2,8 proc. tych terenów w pierwszych 10 dniach lutego stan wysuszenia gleby osiągnął poziom alarmujący.
Według szacunków EDO wiosna tego roku w Europie będzie cieplejsza niż zwykle. Najprawdopodobniej będzie też mniej opadów deszczu i śniegu w wielu regionach górskich. To odbije się z kolei na stanie licznych rzek. Groźba klęski żywiołowej jest realna.
Niewykluczone, że kraje południowej Europy i północnej Afryki w najbliższych miesiącach będą się zmagać z potężną suszą.
Państwa na południu wysychają
Najmocniej zagrożone suszą są zachodnie tereny Morza Śródziemnego, w tym takie państwa jak południowe Włochy, Hiszpania, a także afrykańskie: Maroko, Algieria i Tunezja.
Jak poinformowała unijna służba ds. klimatu Copernicus Climate Change (C3S), styczeń tego roku był najgorętszym takim miesiącem w historii. To wiązało się z wyjątkowo słabymi opadami w regionie. W niektórych miejscach poziom wody w zbiornikach osiągnął zaledwie 16 proc.
Susza w krajach śródziemnomorskich ma poważne konsekwencje. Poniżej prezentujemy tylko kilka przykładów:
- W Hiszpanii prezydent regionu Katalonia Pere Aragones z powodu suszy ogłosił stan wyjątkowy, połączony z racjonowaniem wody i m.in. napełnieniem basenów słoną wodą.
- We Francji, w departamencie Pireneje Wschodnie, poziom wód gruntowych osiągnął "budzący bardzo duże obawy" niski poziom. To główne źródło wody pitnej dla tego obszaru.
- We Włoszech na Sycylii na początku lutego ogłoszono stan suszy a na Sardynii rolników objął nakaz oszczędzania wody.
- Maroko, w którym niedawno temperatury osiągnęły poziom 37 stopni Celsjusza, doświadcza suszy szósty rok z rzędu.
O tym, czy faktycznie południe Europy doświadczy potężnej suszy, przekonamy się w najbliższych miesiącach.
Źródło: AFP, Edo.jrc.ec.europa.eu
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/AFP