Reklama

Wyzwoliło ich trzęsienie ziemi. Szukają 20 bojowników ISIS

Jak donoszą zagraniczne media, na terenie Syrii poszukiwanych jest około 20 bojowników Państwa Islamskiego (ISIS). Mężczyźni uciekli z więzienia po tym, jak na terenie placówki wybuchł bunt w związku z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Turcję.

W więzieniu wojskowym Rajo, położonym w pobliżu granicy z Turcją w północno-zachodniej Syrii, jest około 2 000 więźniów, w tym blisko 1 300 podejrzanych o walkę dla Państwa Islamskiego - podało źródło AFP.

Syria a trzęsienie ziemi. Media: Uciekli członkowie ISIS

"Po trzęsieniu ziemi, które dotknęło Rajo, więźniowie rozpoczęli bunt i przejęli kontrolę nad częściami więzienia" - czytamy.  

"Około dwudziestu więźniów uciekło (...) Uważa się, że są członkami IS" - zaznaczyło anonimowe źródło.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH), londyńska organizacja pozarządowa posiadająca rozległą sieć źródeł w kraju ogarniętym wojną, potwierdziła wystąpienie buntu, ale stwierdziła, że nie jest w stanie stwierdzić, czy jacyś więźniowie uciekli.

Reklama

"Trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się mniej niż 100 km od Rajo, niedaleko Gaziantep w Turcji, szczególnie osłabiło bramy i ściany więzienia" -  podało źródło.

Czytaj też: Przewidział trzęsienie ziemi w Turcji. Geolog wcześniej pisał o nim w sieci

Trzęsienie ziemi w Turcji. Niemal 4400 ofiar w dwóch krajach

To tylko jedno z trzech trzęsień, jakie nawiedziły region w ostatniej dobie. Do tej pory w ich wyniku w Syrii i Turcji zginęło 4365 osób, a 15 834 zostało rannych.

Ostatnie trzęsienie ziemi miało miejsce we wtorek 7 lutego nad ranem. Według EMSC trzęsienie miało miejsce na głębokości dwóch kilometrów i osiągnęło magnitudę 5,6.

Wiele rządów pospieszyło z wysłaniem pomocy, personelu i sprzętu, aby wspomóc działania ratownicze w dotkniętych żywiołem obszarach.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Isis | Syria | kara więzienia | Trzęsienie ziemi | Turcja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy