Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Na żywo
Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej. Kampanię Brexitu poparło 51,9 proc. wyborców. Jakie będą tego konsekwencje? Zapraszamy na relację na żywo.
Strona nie odświeża się automatycznie. Wciśnij F5.
8.46
"Nie jesteśmy wyspą na zachodzie Europy" - komentuje konsekwencje Brexitu dla Polski Leszek Balcerowicz.
8.43
Rozkład głosów na mapie Wielkiej Brytanii:
8.35
Oficjalne wystąpienie Davida Camerona planowane jest na godz. 9.00
8.25
Wszyscy komentatorzy zastanawiają się, co zrobi teraz David Cameron. "Premier wyraził się jasno, że niezależnie od wyniku referendum pozostanie na stanowisku. (...) To czego obecnie kraj potrzebuje to poczucia stabilności i ciągłości" - powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond.
8.21
Brexit przesądza o perspektywie Europy dwóch prędkości? "W przypadku, gdy Wielka Brytania zdecyduje o wyjściu z UE, wśród europejskich liderów zmierzających do federalizmu pojawi się wyraźna chęć zacieśnienia integracji. To z kolei mogłoby doprowadzić do pogłębienia się podziału z krajami, które chcą ograniczyć współpracę tylko do wspólnego rynku" - ocenił w niedawnej rozmowie z Interią były dwukrotny premier Belgii Yves Leterme. Czytaj więcej TUTAJ
8.16
Jak może wyglądać nowe porozumienie regulujące relacje Londyn-Bruksela? "Zazwyczaj rozważane są dwa modele: Szwajcarii - która ma sieć dwustronnych umów z UE pozwalających jej na udział w rynku wewnętrznym, oraz Norwegii - która jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oba kraje wpłacają składki do unijnej kasy" - powiedział w niedawnej rozmowie z Interią ekspert Carnegie Europe Stefan Lehne. Czytaj więcej TUTAJ
8.12
Co dalej? Zastosowanie będzie miał artykuł 50. Traktatu o Unii Europejskiej, który "mówi, że umowy trwają jeszcze przez dwa lata. Potem powinno powstać nowe porozumienie. Jeśli przez dwa lata porozumienie nie zostanie osiągnięte to Rada Europejska może jednomyślnie zgodzić się na wydłużenie tego okresu". Czytaj więcej TUTAJ
8.11
Kampanię Brexitu poparło 51,9 proc. głosujących. Za "Remain" zagłosowało 48,1 proc.
8.07
Wszystkie okręgi policzyły już głosy. Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z UE.
7.56.
Brakuje jeszcze tylko wyniku z jednego okręgu wyborczego.
7.54
"To się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy, to jest niedobra wiadomość dla Polski. To oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili" - powiedział o wynikach brytyjskiego referendum Witold Waszczykowski w Telewizji Republika.
7.44
- Szanujemy decyzję Brytyjczyków, ale nad nią ubolewamy; spowoduje ona szkody dla obu stron - ocenił szef chadeków w Parlamencie Europejskim, Niemiec Manfred Weber. Jego zdaniem negocjacje nad warunkami wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE muszą zostać zakończone maksymalnie w ciągu dwóch lat. "Nie będzie specjalnego traktowania. Wyjście oznacza wyjście" - napisał na Twitterze.
7.41
Brakuje jeszcze wyników z 3 okręgów.
7.36
Zapraszamy do obejrzenia debaty na żywo w RMF FM:
7.30
"Informacje napływające z Wielkiej Brytanii rzeczywiście pozbawiają nas złudzeń" - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmaier. "Wygląda na to, że jest to smutny dzień dla Europy i Wielkiej Brytanii" - dodał niemiecki polityk.
7.27
Liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen określiła wynik brytyjskiego referendum mianem "zwycięstwa" i wezwała do zorganizowania podobnego głosowania we Francji.
7.25
Brakuje jeszcze wyników z 4 okręgów. Przewaga "Leave" wynosi ponad 1,2 miliona głosów.
7.23
"Proszę powiedzcie mi, że śpię, a to wszystko jest sennym koszmarem" - napisał na Twitterze były premier Finlandii Alexander Stubb. "Z reguły tego typu sytuacje rozwijają się w trzech etapach: 1. kryzys, 2. chaos, 3. suboptymalne rozwiązania. Nie wiem, na którym z nich obecnie się znajdujemy" - dodał.
7.20
Były szef polskiego MSZ o przyszłości UE na Twitterze:
7.18
Nie wiadomo, jak klęskę przyjmie premier Cameron. Zapowiadał, że pozostanie na Downing Street bez względu na wynik, ale panuje przekonanie, że największy orędownik Unii nie byłby wiarygodny realizując politykę Brexitu.
7.16
Przeciwnicy Brexitu przyjęli przyjmują przegraną jak grom z jasnego nieba. Labourzysta Keith Vaz, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych nie posiadał się z żalu: "To jest druzgocąca, druzgocąca decyzja. To straszny dzień dla Wielkiej Brytanii i Europy, z olbrzymimi konsekwencjami. 41 lat zmiecionych w jeden dzień. To okropne".
7.13
Lawina ruszyła? Holenderski deputowany, szef antyunijnej i antyimigranckiej Partii Wolności Geert Wilders wezwał do przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego członkostwa Holandii w UE.
7.10
Nerwowe reakcje na rynkach na widmo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Funt w stosunku do dolara jest najsłabszy od 31 lat, a azjatyckie giełdy notują kilkuprocentowe spadki.
7.06
Brakuje wyników jeszcze z 8 okręgów, ale BBC podaje już, że sprawa jest przesądzona, ponieważ kampania "Leave" zdobyła ponad 16,8 mln głosów.
7.01
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel ocenił decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej jako "zły dzień dla Europy". "Cholera! To zły dzień dla Europy" - napisał na Twitterze.
6.52
4 okręgi za Brexitem, jeden za pozostaniem w UE. Zostało jeszcze 14 okręgów.
6.48
Nigel Farage triumfuje. "Odzyskaliśmy nasz kraj".
6.44
Wraz z kolejnymi wynikami pojawia się wyraźny wzór, w jaki na mapie okręgów wyborczych układają się żółty kolor za pozostaniem w Unii i niebieski za Brexitem. Walia jest już niemal w całości niebieska, a okręgi na południu, północy, wschodzie i zachodzie Anglii głosują jeden po drugim przeciwko Unii. Żółty jest tylko Londyn, Szkocja i ponad połowa Irlandii Północnej.
6.41
Świat powoli budzi się w nowej rzeczywistości, w której Wielka Brytania nie jest członkiem UE. Spływa coraz więcej komentarzy.
6.39
7 okręgów za wyjściem, 4 za pozostaniem
6.38
Sinn Fein apeluje o głosowanie nad zjednoczeniem Irlandii po ewentualnym zwycięstwie Brexitu
6.34
Ponad milion głosów różnicy na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
6.30
Słońce wstaje nad londyńskim City. To ono odczuje skutki ewentualnego Brexitu najbardziej.
6.27
Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła, że referendum "jasno pokazuje, iż Szkoci widzą swoją przyszłość w Unii Europejskiej".
6.26
Z oficjalnych rezultatów wynika, że Szkocja i Irlandia Północna opowiedziały się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W Irlandii Północnej za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji za pozostaniem W. Brytanii w UE zagłosowało ponad 1,6 mln wyborców; danych procentowych na razie nie podano.
6.25
14 okręgów za wyjściem, 5 za pozostaniem.
6.22
Z kolei po południu w Luksemburgu sytuację w Unii omówią ministrowie do spraw europejskich 28 krajów.
6.20
Około 11 spotykają się liderzy unijnych instytucji - Rady Europejskiej, europarlamentu i Komisji Europejskiej. Wspólne oświadczenie po tym spotkaniu ma zostać opublikowane szybko, ponieważ już wcześniej z europejskimi stolicami konsultował je szef Rady.
6.19
Serię nadzwyczajnych narad rozpoczną przewodniczący grup politycznych w Parlamencie Europejskim. Spodziewane jest wspólne oświadczenie.
6.17
W Brukseli i Luksemburgu odbędą się dziś narady w związku z referendum w Wielkiej Brytanii. Spotkają się europosłowie, liderzy unijnych instytucji i europejscy ministrowie, by omówić konsekwencje głosowania na Wyspach.
6.15
"23 czerwca może stać się dniem niepodległości dla Wielkiej Brytanii"
6.13
Farage ma powody do zadowolenia
6.06
11 okręgów za wyjściem, 10 za pozostaniem. Prawie milion głosów różnicy na korzyść "Leave"
6.00
W referendum wzięły udział 33568184 osoby.
5.54
Według oficjalnych danych, frekwencja dla całego kraju w referendum unijnym wyniosła 72,2 proc.
5.51
19 okręgów za wyjściem, 8 za pozostaniem.
5.48
BBC prognozuje: Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem UE.
5.46
Kampania "Leave" ma około 900 tysięcy głosów więcej od "Remain".
5.37
21 okręgów za wyjściem, 13 przeciw.
5.34
Brytyjscy bukmacherzy szacują w piątek rano, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 94 proc. Tymczasem jeszcze w czwartek wieczorem obstawiali na 90 proc., że w referendum wygrają przeciwnicy Brexitu.
5.30
Przypominamy, że o 7.30 RMF FM zaprasza na debatę o przyszłości Unii Europejskiej. Goście Krzysztofa Berendy i Pawła Balinowskiego skomentują wyniki brytyjskiego referendum. Wraz z Łukaszem Lipińskim i Marcinem Zaborowskim porozmawiają o polityczno-społecznych konsekwencjach decyzji Brytyjczyków, a z Piotrem Kuczyńskim i Jakubem Borowskim o ekonomicznych skutkach głosowania na Wyspach.
5.26
Zachęcony spływającymi wynikami Nigel Farage, powiedział, że 23 czerwca przejdzie do historii jako dzień niepodległości Wielkiej Brytanii.
5.24
Ponad pół miliona głosów różnicy na korzyść Brexitu
5.20
Funt szterling był w piątek rano wyceniany tylko na 1,3459 dol. To najniższy poziom od września 1985 roku.
5.18
Natomiast wśród zwolenników Brexitu humory dopisują
5.15
Nastroje wśród przeciwników Brexitu do najlepszych nie należą...
5.12
26 okręgów za wyjściem, 11 przeciw.
5.04
Prawie 20 milionów głosów podliczonych
4.56
Wyniki z ostatnich minut tym razem na korzyść przeciwników Brexitu - 10 okręgów za wyjściem, 11 za pozostaniem.
4.52
Nigal Farage marzy o poranku:
4.49
Funt szterling znacząco stracił na wartości wobec dolara. Jego kurs spadł poniżej 1,4 dol. za funta. Jeszcze w czwartek wieczorem, po ogłoszeniu wyników sondażu wskazujących na przegraną zwolenników Brexitu, wartość funta wzrosła do 1,5018 dol. Jednak przed godziną 4.30 czasu polskiego na rynkach azjatyckich funt kosztował już tylko 1,3971 dol.
4.44
17 okręgów za wyjściem. 5 za pozostaniem.
4.43
Brytyjscy bukmacherzy szacują, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 74 proc.
4.37
Znaczna przewaga obozu Brexitu:
4.36
16 okręgów za wyjściem, 6 za pozostaniem.
4.30
W miarę napływania kolejnych wyników Nigel Farage ma powody do zadowolenia:
4.26
Polski ambasador wymienił trzy przyczyny, dla których Polska wolałaby, by Wielka Brytania nie opuściła Unii Europejskiej. Jedna to obecność na Wyspach ponad 800 tysięcy Polaków i oczekiwanie, że ich prawa będą respektowane. Druga, to potrzeba jedności i globalnej siły Unii jako bloku, a trzecia to obawa, że Brexit mógłby wywołać w Unii Europejskiej reakcję łańcuchową.
TUTAJ możecie przeczytać, czy i jak ewentualny Brexit uderzy w polskich emigrantów.
4.25
Telewizja BBC zaprosiła nocą do studia wyborczego ambasadora Rzeczpospolitej w Londynie. Cztery godziny po zakończeniu głosowania ambasador Witold Sobków powiedział, że 80 procent zamieszkałych na Wyspach Polaków z oczywistych powodów kibicowało obozowi prounijnemu.
4.23
Lawina zwolenników Brexitu trwa: 19 okręgów ze wyjściem z UE, 4 za pozostaniem.
4.15
Na Twitterze na głównego orędownika "Remain" wyrasta Lindsay Lohan...
4.10
19 okręgów za wyjściem, 7 za pozostaniem. Oto obecny wynik:
4.01
Zostało 270 okręgów. Policzono już około 8 milionów głosów. Tylko 50 tys. głosów różnicy na korzyść Brexitu.
4.00
11 okręgów za wyjściem, jeden za pozostaniem. Ciekawe jak głosowali w Hogwarcie...
3.57
Że też nie sprawdzili tego wcześniej...
3.54
14 okręgów za wyjściem. 6 za pozostaniem.
3.47
Przeciwnicy Brexitu są zaskoczeni tak dużą liczbą głosów za wyjściem z UE:
3.43
Zostały 302 okręgi. "Remain" znów na prowadzeniu.
3.41
Jeszcze dwa za wyjściem.
3.40
Cztery okręgi za wyjściem i cztery za pozostaniem.
3.37
Brytyjscy bukmacherzy szacują, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 50 proc. Jeszcze w czwartek wieczorem bukmacherzy obstawiali na 90 proc., że w referendum wygrają przeciwnicy Brexitu.
3.35
Funt szterling znacząco stracił na wartości wobec dolara. Po godz. 3 czasu polskiego jego kurs wyniósł 1,4070 dol. za funta.
3.34
9 okręgów za wyjściem, 6 za pozostaniem.
3.30
3.27
Kolejnych pięć okręgów za wyjściem.
3.26
Jak podaje AFP, bukmacherzy zmienili zakłady. Przewidują Brexit.
3.25
Stevenage za wyjściem. Glasgow i Falkirk za pozostaniem.
3.24
North Warwickshire, Fareham, Isle of Anglesey za wyjściem. Oxford, Lambeth, Exeter, Stirling, South Ayrshire za pozostaniem. "Leave" i "Remain" idą łeb w łeb.
3.17
Najnowsze wyniki:
3.15
St. Helens, Denbighshire za wyjściem. Angus za pozostaniem.
3.13
Nigel Farage zadowolony z wyników
3.09
West Lothian i East Renfrewshire za pozostaniem. Redcar & Cleveland za wyjściem.
3.07
Eden i Harlow za wyjściem.
3.05
Zliczono już ponad 2,1 miliona głosów.
3.04
Swansea, Wellingborough, Bury za wyjściem. Belfast West i North Down za pozostaniem.
3.00
Strangford, Middlesbrough, Weymouth & Portland, Blaenau Gwent, Southend-on-Sea, Brentwood i Flintshire zagłosowały za wyjściem. Inverclyde i City of London za pozostaniem.
2.53
Rochford za wyjściem. Zostało 360 okręgów. Zwolennicy Brexitu mają przewagę ponad 65 tysięcy głosów.
2.52
Renfrewshire za pozostaniem.
2.51
Basildon, Merthyr Tydfil, Stockton-on-Tees, Hartlepool za wyjściem. Midlothian za pozostaniem.
2.45
Szala przechyla się to na jedną, to na drugą stronę. Nigel Farage wciąż liczy na zwycięstwo:
2.44
Hartlepool za wyjściem. Jeszcze 366 okręgów.
2.36
East Ayrshire za pozostaniem.
2.35
West Tyrone i Comhairle nan Eilean Siar za pozostaniem.
2.33
To dopiero 3,4 proc. policzonych głosów.
2.31
North Antrim za wyjściem.
2.30
Lagan Valley za wyjściem.
2.28
16,4 miliona - tyle głosów potrzebuje jedna lub druga strona, by wygrać referendum
2.26
Dundee za pozostaniem.
2.20
South Tyneside za wyjściem. Przewagą prawie 20 tys. głosów.
2.16
West Dunbartonshire za pozostaniem.
2.15
Szetlandy za pozostaniem. 5315 do 6907 dla zwolenników Unii. Frekwencja - 70 proc.
2.13
Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone około godz. 8 w Manchesterze
2.12
Pozostały jeszcze 373 okręgi. Oto najnowsze wyniki:
2.10
Podano wyniki z pierwszej dzielnicy Londynu, Lewisham. Tam za pozostaniem w UE opowiedziało się 83 proc. wyborców.
2.08
Kettering za wyjściem ponad 10 tysiącami głosów. Frekwencja - 76 proc.
2.05
W pierwszych komentarzach powtarza się przekonanie, że pozostanie Wielkiej Brytanii w UE nie jest tym, o czym marzyła ona najbardziej, ale jeszcze gorzej by było, gdyby Brytyjczycy opuścili wspólnotę. Samą ideę referendum w tej sprawie skrytykował były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi. Oświadczył on, że im więcej będzie takich inicjatyw, tym mniejsza stanie się atrakcyjność Unii Europejskiej.
2.01
W miarę napływania wyników z kolejnych okręgów pojawia się coraz więcej komentarzy. Perspektywę pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, o jakiej mówią pierwsze sondaże, z zadowoleniem, ale i z dużym realizmem przyjęto we Włoszech. Powszechne jest przekonanie, że ogłaszając referendum premier David Cameron okazał się ryzykantem.
1.59
Broxbourne za wyjściem. 33706 głosów za "leave" i 17166 za "remain". Frekwencja - 74 proc.
1.56
Kolejny okręg za "Leave" - Swindon. Różnicą ponad 10 tys. głosów zwycięża opcja Brexitu. Frekwencja - 76 proc.
1.54
Archipelag wysp Scilly za pozostaniem. 621 do 803 na korzyść pozostania we Wspólnocie. Frekwencja wyniosła 79 proc.
1.50
Foyle zagłosowało za pozostaniem w UE. 8905 osób zagłosowało za wyjściem, 32064 za pozostaniem. Frekwencja wyniosła 57 proc. Tym samym szala znów przechyliła się na korzyść przeciwników Brexitu.
1.45
Tak wyglądało ogłaszanie wyników w okręgu Sunderland:
1.39
Czekamy na wyniki z Londynu, choć jak pisze nasz korespondent: Londyn mówi: Pozostać
1.36
"The Times" ma już gotową okładkę: "Brexit to może być nasz 1989 rok"
1.24
Na przewagę zwolenników "Leave" natychmiast zareagował rynek. Funt słabnie.
1.21
Zostało jeszcze 377 okręgów. Na razie wynik wygląda tak:
1.19
Jest pierwszy okręg, który zagłosował za wyjściem z UE: Sunderland
1.15
Clackmannanshire zagłosowało za pozostaniem w Unii. Ponad 14500 osób zagłosowało za "Remain", a ponad 10700 za "Leave". Frekwencja wyniosła 67 proc.
1.12
W pozostałych okręgach trwa liczenie głosów.
1.10
Wyniki z Newcastle. Opcja "pozostać" wygrała niewielką przewagą głosów:
1.08
Wyniki z Orkadów:
1.07
Newcastle za pozostaniem.
1.06
Orkady zagłosowały za pozostaniem w UE.
1.03
Nigel Farage oświadczył: Jest różnica między tym, kto wygra te bitwę, a tym kto wygra tę wojnę:
0.56
Przypominamy, że o godz. 7.30 RMF FM zaprasza na debatę o przyszłości Unii Europejskiej. Goście Krzysztofa Berendy i Pawła Balinowskiego skomentują wyniki brytyjskiego referendum. Wraz z Łukaszem Lipińskim i Marcinem Zaborowskim porozmawiają o polityczno-społecznych konsekwencjach decyzji Brytyjczyków, a z Piotrem Kuczyńskim i Jakubem Borowskim o ekonomicznych skutkach głosowania na Wyspach.
0.52
Gibraltar był pierwszym okręgiem, z którego napłynęły dane o wynikach i frekwencji. Głosowanie odbywało się w 382 okręgach. Oto podsumowanie wyników z Gibraltaru:
0.43
Według komentatorów, wynik z Gibraltaru nie jest zaskoczeniem.
0.40
Za wyjściem zagłosowały 823 osoby (4 proc.), za pozostaniem 19322 (96 proc.). Frekwencja wyniosła 84 proc.
0.38
Gibraltar zagłosował za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
0.34
Cameron wielokrotnie zapewniał, że nie myśli o dymisji w przypadku zwycięstwa zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ale zarówno wielu polityków Partii Konserwatywnej, jak i komentatorów uważało, że jego pozycja będzie nie do utrzymania w przypadku decyzji o wyjściu z UE.
0.29
"My, którzy popieramy wyjście Wielkiej Brytanii z UE i jesteśmy członkami partii konserwatywnej, dziękujemy ci za danie brytyjskim obywatelom możliwości wyboru ich losu 23 czerwca 2016 roku" - napisali do Camerona sygnatariusze listu - "Wierzymy, że cokolwiek zdecydują Brytyjczycy, masz mandat i obowiązek prowadzić naród".
0.24
Johnson, który jest typowany na następcę Camerona na stanowisku premiera, podpisał się pod listem otwartym do Camerona. Treść listu, pod którym podpisało się łącznie 84 konserwatystów, upubliczniono po zamknięciu lokali wyborczych.
0.20
Liderzy kampanii Brexitu Boris Johnson i Michael Gove oświadczyli, że premier David Cameron powinien pozostać na stanowisku bez względu na wynik referendum.
0.16
TUTAJ można zapoznać się z polsko-brytyjskim raportem "Jak uzdrowić Unię Europejską?". Analizę przygotowały dwa think-tanki: Instytut Wolności (Polska) i Open Europe (Wielka Brytania).
0.05
W czwartek wieczorem ogłoszono też wyniki sondażu firmy IPSOS-Mori przeprowadzonego w środę i czwartek. 54 proc. ankietowanych opowiedziało się w nim za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, a 46 proc. - za Brexitem.
23.57
YouGov przeprowadziła sondaż na wytypowanej wcześniej reprezentatywnej grupie blisko 4,8 tys. Brytyjczyków, którzy zostali zapytani przez internet, jaki głos oddali w czwartkowym referendum.
23.55
Na wyniki referendum czeka też lider kampanii Brexitu Boris Johnson:
23:50
Prawo udziału w głosowaniu miało 46 i pół miliona obywateli brytyjskich i państw brytyjskiej Wspólnoty Narodów zamieszkałych na Wyspach. Według telewizji SkyNews w referendum udział wzięło ponad 83,7 procent uprawnionych. Gdyby frekwencja sondażowa się potwierdziła, to byłby to argument na rzecz prognozy zwycięstwa Brexitu. Eksperci przewidywali bowiem, że frekwencja powyżej trzech czwartych oznaczałaby, że w referendum wzięli udział ludzie nastawieni przeciwko establishmentowi, a więc i przeciwko UE.
23.44
Dyrektor działu badań politycznych i społecznych firmy YouGov, która przeprowadziła sondaż na zlecenie Sky News, powiedział, że "wyniki są zbyt zbliżone, by można było definitywnie określić wynik referendum". "Jednak rezultat sondażu razem z ostatnim trendem wśród wyborców sugeruje, że zwycięstwo kampanii "Pozostać" jest bardziej prawdopodobne" - dodał.
23.35
Tuż po zamknięciu lokali wyborczych premier David Cameron podziękował wszystkim wyborcom, którzy zagłosowali w referendum.
23.30
Ostateczne wyniki referendum poznamy jutro około godziny 8. Specjaliści przewidują, że kluczową rolę odegra frekwencja wyborcza. Niska będzie sprzyjać Brexitowi, ponieważ będzie oznaczać, że do urn poszli tylko najbardziej zdyscyplinowani wyborcy, a więc osoby starsze, w większości popierające Brexit. Średnia frekwencja - od 60 do 75 procent - miałaby sprzyjać pozostaniu w Unii, bo oznaczałoby to, że masowo zagłosował mniej zmotywowany elektorat obozu "Tak". Natomiast frekwencja powyżej trzech czwartych wskazywałaby z kolei, że do urn pofatygowali się nawet ludzie, którzy normalnie w ogóle nie głosują, a więc nastawieni przeciwko establishmentowi - i przeciwko Unii.
23.23
Na wynik sondażu natychmiast zareagował rynek. Funt zyskuje na wartości. Kurs wzrósł do 1,4996 dolara za funta, wobec 1,4875 wcześniej. Jest to najwyższy kurs funta w tym roku.
23.18
Po ogłoszeniu wyniku sondażu, lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage powiedział telewizji Sky News, że wszystko wskazuje na wygraną przeciwników Brexitu.
23.15
Opublikowano pierwszy sondaż. Według niego, 52 proc. ankietowanych zagłosowało za pozostaniem W. Brytanii w UE, a 48 proc. za Brexitem. Sondaż zrobiono na zlecenie SkyNews.
23.09
Przypomnijmy, że pytanie w referendum brzmiało: Czy Zjednoczone Królestwo powinno pozostać członkiem Unii Europejskiej czy wyjść z Unii Europejskiej? Do wyboru były dwie odpowiedzi: "Pozostać członkiem Unii Europejskiej" i "Wyjść z Unii Europejskiej".
23.00
W Wielkiej Brytanii zamknięto lokale wyborcze. Zaczęło się ekspresowe podliczanie głosów.