Co z zainteresowaniem służbą w policji? Ujawniono najnowsze dane

Oprac.: Bartłomiej Kwapisz
W trzy lata liczba podań do służby w policji wzrosła o 72 proc. - podała formacja w sieci. "Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku odnotowano wzrost liczby złożonych podań o przyjęcie do służby o 81 proc. względem analogicznego okresu 2024 roku" - napisano. - Każdy policjant jest na wagę złota - usłyszała Interia w Komendzie Głównej Policji.

Jak podała policja, w 2024 roku wzrosła liczba chętnych do służby. "Dane wyraźnie pokazują wzrost zainteresowania służbą w policji. W ciągu trzech lat liczba podań zwiększyła się o 72 proc. (z 13 358 w 2022 roku do 22 937 w 2024 roku)" - napisano na oficjalnym koncie formacji na portalu X.
"Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku odnotowano wzrost liczby złożonych podań o przyjęcie do służby o 81 proc. względem analogicznego okresu 2024 roku, co może zwiastować kolejny rekordowy rok" - oceniono.
Policja podzieliła się także szczegółowymi danymi na temat zatrudnienia. "Systematyczny wzrost liczby kandydatów wskazuje, że służba w policji staje się coraz bardziej atrakcyjna. W 2025 roku zwiększony został stan etatowy o 1 800 etatów i obecnie wynosi 110 709" - podano.
Policja publikuje dane. Chodzi o służbę w formacji
"Stan zatrudnienia na 1 marca 2025 roku wynosi 96 237 funkcjonariuszy, a aktualny wakat w policji to 13,07 proc. (14 472, w tym 1 800 stanowią nowe etaty)" - czytamy w komunikacie.
Są jednak miejsca, gdzie funkcjonariuszy wciąż brakuje. - Garnizon stołeczny (Warszawa - red.) to jednostka zmagająca się z największymi niedoborami. Podobnie garnizony łódzki, zachodniopomorski czy też śląski. To duże miasta, gdzie rynek jest zdecydowanie mocniej otwarty na pracownika - powiedział w rozmowie z Interią komisarz Aleksander Pradun z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji.
- Nas satysfakcjonowałby w 100 proc. obsadzony etat. Każdy policjant jest na wagę złota - stwierdził Pradun i dodał, że obecnie policjanci właściwie realizują swoje zadania. - Działania są planowane tak, by zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie - zapewnił.
Policja o wzroście zainteresowania służbą
W komunikacie w serwisie X podano także o 500 nowych etatach w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości. - Ustawą modernizacyjną w styczniu zwiększono liczbę etatów, które m.in. będą wspierać pion "cyber". Jest to spowodowane zmieniającymi się trendami, jeśli chodzi o przestępczość internetową - podał Pradun.
- To służba wielu profesji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy piony logistyczne, kryminalne, laboratorium - wymieniał Pradun i wspomniał o służbie kontrterrorystycznej, do której można się dostać z "wolnej stopy".
- Podobny nabór prowadzi też Centralne Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości. Te dwie jednostki prowadzą swój nabór i można się tam dostać, przechodząc "sito" niezbędne do pełnienia służby w ich jednostkach - usłyszeliśmy.
- Mówiąc o oddziale kontrterrorystycznym testy fizyczne są bardzo ciężkie i weryfikują tych najlepszych - zaznaczył Pradun. Podkreślił także wysokie dodatki dla specjalistów z branży IT.
By dostać pracę w policji, kandydaci muszą przejść testy psychologiczne, wiedzy i sprawności, a także korzystać z pełni praw publicznych i posiadać nieposzlakowaną opinię.
- Szukamy osób, które spełniają kryteria. Test psychologiczny sprawdza wszystko, od empatii po motywację. Nie przechodzi go około 30 proc. osób - wyjaśnił komisarz Pradun.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!