Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Wpłynęli do japońskiej strefy przybrzeżnej. Pierwszy taki przypadek
Po raz pierwszy w historii chiński lotniskowiec Liaoning i dwa niszczyciele rakietowe wpłynęły na krótko do strefy przyległej Japonii - poinformował w środę resort obrony w Tokio. Do podobnej sytuacji doszło w sierpniu, kiedy wojsko ChRL również po raz pierwszy naruszyło z kolei przestrzeń powietrzną.
Lotniskowiec przepłynął rano między południowymi japońskimi wyspami Yonaguni i Iriomote w prefekturze Okinawa, tymczasowo wpływając do strefy przyległej Japonii, po czym skierował się w stronę Pacyfiku - poinformował japoński resort obrony. Nie doszło do wtargnięć na wody terytorialne ani do niebezpiecznych działań - dodano.
Strefa przyległa to obszar rozciągający się 24 mile morskie od linii brzegowej, przez który zgodnie z prawem międzynarodowym mogą przepływać obce statki, ale państwa nadbrzeżne mogą podejmować niezbędne środki w celu zapobiegania nielegalnym działaniom na ich wodach - przypomina japoński nadawca NHK.
Japonia. Chiny w strefie przyległej. Wysłali lotniskowiec
Pod koniec sierpnia chiński wojskowy samolot szpiegowski Y-9 wleciał na kilka minut w strefę powietrzną Japonii nad wodami Morza Wschodniochińskiego w pobliżu archipelagu Danjo w południowo-zachodniej prefekturze Nagasaki.
Zastępca sekretarza rządu Hiroshi Moriya powiedział podczas briefingu prasowego, że Tokio przekazało Pekinowi kanałami dyplomatycznymi "poważne obawy", opisując incydent jako "całkowicie niedopuszczalny z punktu widzenia środowiska bezpieczeństwa Japonii i regionu".
"Chciałbym podkreślić, że działania Chin są zgodne z chińskim i międzynarodowym prawem" - oświadczył Lin Jian, rzecznik chińskiego MSZ, w odpowiedzi na pytanie o protest Japonii.
O rejsie lotniskowca chińskiej marynarki wojennej na czele grupy uderzeniowej informowało w godzinach rannych czasu lokalnego także Ministerstwo Obrony w Tajpej. Resort przekazał, że Liaoning przepłynął przez wody na północny wschód od Tajwanu i kontynuował żeglugę w kierunku południowo-wschodnim.
"Siły zbrojne monitorowały sytuację i odpowiednio zareagowały" - napisano w oświadczeniu resortu obrony Tajwanu.
Cieśnina Tajwańska. Szybka reakcja Pekinu
Dzień wcześniej nad Cieśniną Tajwańską przeleciał amerykański samolot patrolowy P-8A w ramach demonstracji zaangażowania USA w sprawę "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" - informowała amerykańska armia.
W odpowiedzi Chiny wysłały myśliwce w celu monitorowania amerykańskiej maszyny. Rzecznik prasowy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Teatru Wschodniego Li Xi nazwał we wtorek przelot P-8A "wyczynem" mającym na celu sprowokowanie Chin.
Dodał, że wojska "są w ciągłej gotowości, aby zdecydowanie bronić suwerenności (oraz) pokoju i stabilności w regionie".
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje