Reklama

Watykan sprzedał kamienicę w Londynie. Trwa proces ws. jej zakupu

Watykan sprzedał luksusową kamienicę w Londynie za 186 milionów funtów. Wcześniejszy zakup budynku jest przedmiotem procesu sądowego, który toczy się przed Trybunałem Watykańskim. Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych i korupcji. O sprzedaży kamienicy poinformował w piątek urząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Kamienica mieści się przy Sloane Avenue w centrum brytyjskiej stolicy.

Transakcja związana z zakupem tej nieruchomości za ponad 300 milionów euro została objęta śledztwem w Watykanie przed trzema laty, gdy na jaw wyszło, że towarzyszyły temu liczne nieprawidłowości w Sekretariacie Stanu, a dokonano go także ze środków pochodzących ze świętopietrza, przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża.

Proces w sprawie nieprawidłowości finansowych

Zarzuty w procesie, który trwa od 2021 roku w Watykanie dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. Proces został już nazwany historycznym. Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed tamtejszym Trybunałem stanął kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. To były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, były substytut sekretarza stanu kardynał Angelo Becciu. Odpiera on wszelkie zarzuty.

Reklama

Razem z nim oskarżono dziewięć innych osób; to między innymi byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwaj włoscy maklerzy zaangażowani w zakup kamienicy w luksusowej dzielnicy Londynu. Uznano to wręcz za katastrofalną inwestycję, bo nie tylko przyniosła straty, ale wstrząsnęła Watykanem, wywołując ogromny skandal, zagrażający jego reputacji.

Jak podała Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej, nabywcą nieruchomości jest firma inwestycyjna Bain Capital. Ponadto poinformowano, że całą procedurę w różnych jej fazach monitorował watykański Sekretariat ds. Ekonomii. W oświadczeniu mowa jest też o tym, że straty poniesione z powodu zakupu kamienicy "w żadnym razie nie dotknęły świętopietrza, a wraz z nim datków wiernych".  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Watykan | Londyn | kamienica

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy