Reklama

USA. Śmiertelne pobicie zatrzymanego. Pokazano wideo z policyjnej kamery

Opublikowano nagranie z brutalnego pobicia przez policjantów 29-letniego Tyre'a Nicholsa. Czarnoskórego mężczyznę zatrzymano ze względu na wykroczenie drogowe, jakie miał popełnić. Śmierć mężczyzny spowodowała oburzenie opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych, pojawiły się też obawy o wybuch masowych protestów. Do sprawy odniósł się sam prezydent USA. Joe Biden rozmawiał z rodziną ofiary, a ujawnione przez władze miasta Memphis wideo, gdzie doszło do ataku, nazwał "horrendalnym".

Na opublikowanych w piątek czterech nagraniach z 7 stycznia z kamer na mundurach policjantów widać, jak policjanci wyciągają Nicholsa z jego samochodu i przyciskają do ziemi. Mężczyzna początkowo nie stawia oporu, lecz później wymyka się z rąk funkcjonariuszy i ucieka.

Później zostaje schwytany, a piątka czarnoskórych policjantów bije go na zmianę, kopiąc go w głowę, okładając pięściami, pałką i rażąc paralizatorem. 29-letni Tyre Nichols leżał na ziemi, wzywając swoją matkę.

Brutalny atak na Tyre'a Nicholsa w Memphis. Policjanci z zarzutami zabójstwa

Ofiara trafiła do szpitala w stanie krytycznym i zmarła 3 dni później na skutek odniesionych ran. Pięciu funkcjonariuszom, których zwolniono ze służby, postawiono zarzuty zabójstwa drugiego stopnia, czyli umyślnego, lecz bez premedytacji.

Reklama

Sprawa Nicholsa wzbudziła szerokie oburzenie w USA, a władze stanowe i federalne poczyniły przygotowania przygotowując się do potencjalnych zamieszek

Zachowanie funkcjonariuszy ostro potępiła szefowa policji w Memphis Cerelyn Davis, która oceniła, że był to incydent porównywalny lub gorszy do sprawy pobicia czarnoskórego Rodneya Kinga, którego brutalne pobicie w Los Angeles i późniejsze uniewinnienie policjantów, wywołało jedne z największych zamieszek w historii USA. 

Do sprawy w czwartek i piątek odniósł się prezydent Joe Biden, który odbył też rozmowę z rodziną ofiary. 

"Tak jak wielu, byłem oburzony i głęboko dotknięty widząc horrendalne wideo pobicia, które skutkowało śmiercią Tyre'a Nicholsa" - napisał w oświadczeniu prezydent dodając, że jest to "kolejne bolesne przypomnienie" o traumie, z którą zmagają się ciemnoskórzy Amerykanie. Biden jednocześnie upomniał protestujących, by nie uciekali się do przemocy lub destrukcji. Wskazał przy tym, że do pokojowych protestów i powstrzymania się od przemocy wezwała też matka Nicholsa.

W piątkowy wieczór demonstranci wyszli na ulice Memphis, m.in. blokując most na autostradzie I-55 na granicy stanów Tennessee i Arkansas. Mniejsze protesty zorganizowano też m.in. w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Jak dotychczas przebiegają pokojowo. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | Memphis | pobicie | policja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy