Reklama

Reklama

U nas 11 listopada. A kiedy i jak inne kraje obchodzą Święto Niepodległości?

11 listopada jest w Polsce świętem narodowym i datą upamiętnia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Jednak nie tylko nasz kraj hucznie obchodzi kolejne rocznice uzyskania suwerenności. Zobacz, jak inne kraje świętują swoją niepodległość.

Amerykańskie fajerwerki

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie świąt amerykańskich jest 4 lipca, czyli rocznica ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce w 1776 roku, a w 1870 roku Kongres ustanowił 4 lipca dniem wolnym od pracy i od tamtej pory święto obchodzone jest z wielkim rozmachem we wszystkich stanach USA. Autorami Deklaracji niepodległości byli m.in. przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson oraz Benjamin Franklin. Deklaracja była aktem, który znosił panowanie 13 brytyjskich kolonii na terytorium Stanów i pozwalał na ustanawianie własnych praw, tym samym tworzył niezależne państwo.

Reklama

Dziś 4 lipca jest wpisany na stałe w tradycję i kulturę amerykańską. Nam najbardziej kojarzyć może się on z widowiskowymi pokazami fajerwerków prezentowanymi wieczorami w wielu miastach. Ponadto organizowane są liczne parady, koncerty i konkursy. Amerykanie spotykają się ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami przy wspólnym grillu lub na lokalnych festynach, by świętować. Miasta i domy przystrajane są flagami, a wiele osób nosi kotyliony w amerykańskich barwach. Politycy i osoby publiczne wygłaszają przemówienia patriotyczne. Symboliczne znaczenie ma też fakt, że 4 lipca jest dniem, kiedy wielu imigrantów otrzymuje obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Meksykańska fiesta

Obchody Święta Niepodległości w Meksyku rozpoczynają się już 15 września, czyli w wigilię wydarzeń z 1810 roku, kiedy to ksiądz Migiel Hidalgo y Costilla zapoczątkował, bijąc w dzwony kościelne, zryw narodowy, którego został przywódcą. Meksykanie walczyli o wyswobodzenie się spod rządów hiszpańskich przez 10 lat i w 1821 odzyskali niepodległość.

Obchody trwają cały miesiąc, a najhuczniej Meksykanie świętują w swojej stolicy. 15 września każdego roku późnym wieczorem na balkonie Pałacu Narodowego pojawia się prezydent kraju, odśpiewywany jest hymn narodowy oraz prezentowany jest pokaz fajerwerków. Zewsząd słychać okrzyki Viva Mexico!

Meksykanie przystrajają swoje miasta w barwy narodowe oraz przygotowują potrawy specjalnie na Święto Niepodległości. Przede wszystkim jest to chiles en nogada, nazywane także potrawą niepodległości, bowiem kolory jej składników przypominają kolory znajdujące się na fladze. Meksykanie chętnie jedzą także zupę pozole oraz sos mole poblano.

Francuska rewolucja

We Francji Święto Narodowe obchodzone jest 14 lipca - tego dnia w 1789 roku wybuchła słynna Wielka Rewolucja Francuska, która obaliła ustrój monarchii absolutnej. Na pamiątkę zdobycia Bastylii i Święta Federacji dopiero w 1880 roku 14 lipca został ustanowiony świętem narodowym, a później także dniem wolnym od pracy.

Święto obchodzone jest bardzo uroczyście i zazwyczaj rozpoczyna je część oficjalna - na Polach Elizejskich odbywają się defilady wojskowe z udziałem najważniejszych osób w państwie - prezydenta, premiera, ministrów, innych polityków oraz urzędników, a także zagranicznych gości. Odśpiewywana jest Marsylianka, będąca hymnem Francji, w czasie ceremonii odbywają się także widowiskowe pokazy lotnicze.

Francuzi z okazji Święta Narodowego obchodzą także bal de pompiers, czyli bal strażaka. Organizowane są wtedy w remizach lub na miejskich placach festyny, konkursy, pokazy artystyczne, odpalane są również fajerwerki.

Slava Ukraini!

Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest 24 sierpnia. Tego dnia 1991 roku Rada Najwyższa SSR, w wyniku przeprowadzonego referendum wśród narodu, uchwaliła Deklarację Niepodległości Ukrainy i państwo to stało się niezależne i suwerenne. 24 sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Ukraińcy lubią świętować wspólnie, spotykając się ze swoimi rodzinami, znajomymi i sąsiadami przy suto zastawionych stołach, śpiewając swoje narodowe przyśpiewki i piosenki biesiadne. Podczas uroczystości Ukraińcy często ubierają także tradycyjne stroje, np. haftowane soroczki czy chusty.

W 2022 roku z uwagi na inwazję Rosji na Ukrainę i przybycie do Polski licznych rodzin zza wschodniej granicy, władze wielu polskich miast postanowiły umieścić w przestrzeni publicznej barwy naszych sąsiadów, by okazać solidarność z niepodległą i wolną Ukrainą.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy