. Stolicą kraju jest
. Ponad
, czyli potomkowie mieszkańców Europy i plemion indiańskich.
Meksyk - położenie i klimat
Meksyk położony jest w południowej części Ameryki Północnej. Kraj graniczy na północy z USA, na południu z Belize i Gwatemalą. Wody otaczające terytorium meksykańskie to: Ocean Spokojny, Zatoka Meksykańska oraz Morze Karaibskie. W Meksyku klimat jest różnorodny - zwrotnikowy suchy i wybitnie suchy oraz typowo podrównikowy wilgotny. Większość Meksyku zajmują tereny wyżynno-górzyste. Północną i centralną część zajmuje Wyżyna Meksykańska. Państwo leży na terenie, który jest wciąż aktywny sejsmicznie.
Meksyk - ustrój polityczny
Meksyk jest republiką federacyjną z systemem prezydenckim. Prezydent Meksyku pełni funkcję głowy państwa i rządu, jest wybierany na sześcioletnią kadencję. W wyborach prezydenckich w 2024 r. wygrała Claudia Sheinbaum, kandydatka obozu rządzącego. To pierwsza kobieta, która przejmie władzę w Meksyku. Wybory poprzedziła brutalna i tragiczna w skutkach kampania, w której zginęło 38 kandydatów.
Parlament, zwany Kongresem, składa się z dwóch izb: Izby Deputowanych i Senatu.
Meksyk jest podzielony na 32 stany. Pomimo demokratycznych instytucji kraj od lat zmaga się z problemami korupcji oraz z nierównościami społeczno-ekonomicznymi.
Meksyk - gospodarka krajowa
Meksykańskie Stany Zjednoczone są jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw należących do Ameryki Łacińskiej. Gospodarka Meksyku opiera się głównie na przemyśle, turystyce, rolnictwie i wydobyciu surowców naturalnych (ropy naftowej, gazu ziemnego, srebra, złota i miedzi).
Kraj jest również jednym z głównych producentów samochodów na świecie.
Meksyk - historia
Pierwotnymi mieszkańcami Meksyku były cywilizacje indiańskie, takie jak Aztekowie i Majowie, które pozostawiły po sobie bogate dziedzictwo kulturowe, w tym monumentalne ruiny piramid i miast.
Meksyk stał się kolonią hiszpańską w XVI wieku, co wywarło ogromny wpływ na kulturę i społeczeństwo kraju.
Walka o niepodległość Meksyku trwała przez wiele lat i doprowadziła do ogłoszenia suwerenności w 1821 roku. Od tego czasu Meksyk przeszedł wiele przemian politycznych i społecznych.