Turcja zgodziła się na dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO

Oprac.: Dawid Skrzypiński
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć fińskie i szwedzkie członkostwo w NATO. - Po tym szczycie Finlandia i Szwecja oficjalnie otrzymają status krajów zaproszonych - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej. Turcja, Szwecja i Finlandia podpisały w Madrycie trójstronne memorandum.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto powiedział, że w pierwszym dniu szczytu NATO w stolicy Hiszpanii, Madrycie, Turcja zgodziła się wesprzeć wspólne członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO.
Fiński prezydent poinformował, że Turcja, Szwecja i Finlandia podpisały trójstronne memorandum ws. na rzecz "rozszerzenia pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla ich bezpieczeństwa".
- Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu. Żaden inny sojusznik (w NATO) nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) - powiedział Stoltenberg w pierwszym dniu szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.
- Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako (przyszli) członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji - dodał.
"Finlandia i Szwecja oficjalnie otrzymują status krajów zaproszonych"
"Konkretne kroki naszego przystąpienia do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna" - poinformowała strona fińska w oficjalnym komunikacie.
- Po tym szczycie Finlandia i Szwecja oficjalnie otrzymają status krajów zaproszonych - powiedział Jens Stoltenberg na konferencji prasowej. - Drzwi są otwarte - dodał.
"Cieszę się, że mogę zakończyć ten etap na drodze Finlandii do członkostwa w NATO. Nie mogę się teraz doczekać owocnych rozmów na temat roli Finlandii w NATO z naszymi przyszłymi sojusznikami tutaj w Madrycie" - napisał prezydent Finlandii w oficjalnym oświadczeniu.
Rozszerzenie NATO wymaga zgody wszystkich członków Sojuszu.
Szczyt NATO w Madrycie
Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywa się z udziałem między innymi prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Andrzeja Dudy. Kluczowymi tematami spotkania w Madrycie będą m.in.: agresja Rosji przeciw Ukrainie, bieżące wsparcie dla Kijowa, konsekwencje radykalnie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz długoterminowa adaptacja NATO do aktualnych zagrożeń i wyzwań.
Podczas szczytu przywódcy mają też przedyskutować rosnącą globalną pozycje Chin.
Hiszpania jest gospodarzem szczytu NATO 2022 w 40. rocznicę jej przystąpienia do Sojuszu. Stała się 16. krajem, wstępując w szeregi organizacji 30 maja 1982 r. Nowy członek wniósł nie tylko swoje zdolności wojskowe i istotne położenie geostrategiczne dla obronności Europy Zachodniej (wyjście na Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki), ale także relacje z Ameryką Łacińską i Afryką Północną.