- Powierzchnia: 2,5 mln km²
- Średnia głębokość: 1 500 metrów
- Najgłębszy punkt: 5 267 metrów
Morze Śródziemne zajmuje powierzchnię około
2,5 mln km², co czyni je jednym z największych mórz śródlądowych na świecie.
Średnia głębokość Morza Śródziemnego wynosi około 1 500 metrów. Najgłębszy punkt znajduje się na Morzu Jońskim i ma 5267 metrów głębokości.
Morze Śródziemne - charakterystyka
Wody Morza Śródziemnego charakteryzują się wysokim zasoleniem, wynoszącym średnio 38-39 promili, co jest wynikiem intensywnego parowania i stosunkowo niewielkiego dopływu słodkiej wody z rzek.
Zasolenie Morza Śródziemnego wzrasta w kierunku wschodnim, gdzie wpływ Atlantyku jest coraz słabszy. Morze Śródziemne ma bardzo przejrzyste wody. W niektórych miejscach widoczność w wodzie może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów.
Morze Śródziemne - klimat
Morze Śródziemne leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami.
Jaka jest temperatura w Morzu Śródziemnym? Temperatura wód powierzchniowych Morza Śródziemnego latem waha się od 22 do 30°C, a zimą spada do 10-15°C.
Morze Śródziemne - fauna i flora
Bogata bioróżnorodność Morza Śródziemnego obejmuje wiele gatunków morskich. W jego wodach rosną m.in. łąki trawy morskiej Posidonia oceanica, tworząc ekosystemy o ogromnym znaczeniu dla morskiej fauny.
Występują tu liczne gatunki ryb, takie jak tuńczyk, makrela, sardynka i barakuda, a także rekiny, delfiny oraz żółwie morskie. W głębinach można spotkać ośmiornice, kalmary i koralowce.
Morze Śródziemne - rola w gospodarce
Morze Śródziemne jest jednym z najważniejszych obszarów gospodarczych świata. Region jest także popularnym kierunkiem turystycznym, który przyciąga miliony odwiedzających rocznie.
Rybołówstwo stanowi istotny sektor gospodarki, krajów basenu Morza Śródziemnego, choć nadmierna eksploatacja zasobów morskich powoduje zagrożenie dla wielu gatunków.
Morze Śródziemne boryka się z wieloma problemami ekologicznymi - m.in. z zanieczyszczeniem plastikiem, zmianami klimatycznymi i przełowieniem. Intensywny ruch morski oraz rozwój turystyki wpływają na ekosystemy, dlatego podejmowane są działania na rzecz ich ochrony poprzez tworzenie rezerwatów morskich i regulacje dotyczące intensywności połowów w Morzu Śródziemnym.