Reklama

Reklama

Silne trzęsienie ziemi w Indonezji. Ludzie w panice szukali schronienia

Podmorskie trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 st. nawiedziło w sobotę rano czasu lokalnego Indonezję. Wśród mieszkańców prowincji Aceh wybuchła panika. Wcześniej informowano również o silnych wstrząsach u wybrzeży Chile.

Silne podmorskie trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 st. wystąpiło w sobotę rano, czasu lokalnego, u wybrzeży indonezyjskiej prowincji Aceh. Ludność w panice szukała schronienia na wyżej położonych terenach w obawie przed falami tsunami. Brak dotychczas doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

Epicentrum na głębokości 49 km

Jak podała amerykańska Służba Geofizyczna (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 40 km na południowy wschód od nadmorskiego miasta Meulaboh, w prowincji Aceh, na głębokości 49 km.

Indonezja, zamieszkana przez ok. 270 mln ludzi, położona jest na obszarze o wysokiej aktywności sejsmicznej. Często występują tam trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami.

Reklama

Do największego kataklizmu doszło w grudniu 2004 r. kiedy potężne trzęsienie ziemi, właśnie u wybrzeży prowincji Aceh, spowodowało niszczycielskie fale tsunami, które zabiły ponad 230 tys. osób w Indonezji i kilku innych krajach basenu Oceanu Indyjskiego.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Chile

Wcześniej informowano, że trzęsienie o podobnej sile nawiedziło również wybrzeża Chile. Jego magnituda wyniosła 6,1 st., a wystąpiło ono w piątek pod dnem morskim u południowych wybrzeży Chile - poinformowała Amerykańska Służba Geofizyczna (USGS). Brak informacji o stratach.

Według USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 142 km na zachód od miasta Ancud położonego 1120 km na południe od stolicy Chile - Santiago.

Chilijska Służba Hydrograficzna i Oceanograficzna wykluczyła możliwość wystąpienia fal tsunami. Lokalne władze sprawdzają czy nie było ofiar lub uszkodzeń infrastruktury.

Terytorium Chile, ciągnące się kilka tysięcy kilometrów wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej, jest częścią tzw. ognistego kręgu otaczającego Ocean Spokojny. Występuje tam większość trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

W 2010 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,8 st. spowodowało śmierć 526 osób. Zawaliło się, lub zostało uszkodzonych, ponad 220 tys. domów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy