Reklama

Ocean Spokojny

Czwartek, 1 sierpnia 2024 (10:32)AktualizacjaPoniedziałek, 5 sierpnia 2024 (09:49)

Ocean Spokojny, nazywany też Pacyfikiem lub Wielkim Oceanem, jest najgłębszym i największym zbiornikiem wodnym na globie. Jego wzburzone fale przez lata były świadkami wielu historycznych wydarzeń - od odkryć geograficznych dokonanych przez Europejczyków po kluczowe bitwy podczas II wojny światowej. Pod wodami Pacyfiku znajdują różnorodne formy geograficzne - m.in. rowy oceaniczne, baseny i góry wulkaniczne.

Rafy koralowe na dnie Rowu Mariańskiego
Rafy koralowe na dnie Rowu Mariańskiego/Xinhua/AFP

Ocean Spokojny

Wokół Oceanu Spokojnego rozwijały się różne cywilizacje i kultury, w tym cywilizacje prekolumbijskie w Amerykach i kultury polinezyjskie. To największy ocean na Ziemi i najbardziej fascynujący pod względem geograficznym i ekologicznym.

Ocean Spokojny - charakterystyka

Średnia głębokość Oceanu Spokojnego wynosi około 4280 metrów. W niektórych miejscach jest jednak znacznie głębiej. Akwen ten znajduje się pomiędzy Azją, Ameryką Północną i Południową, Arktyką, Antarktydą i Australią.

Rów Mariański, mający około 11 034 metrów głębokości, jest najgłębszym miejscem Oceanu Spokojnego. Na Oceanie znajduje się ponad 25 tysięcy wysp, które tworzą archipelagi: Polinezje, Mikronezję, Melanezję i Nową Zelandię.

Ocean Spokojny - klimat 

Klimat nad Oceanem Spokojnym jest bardzo zróżnicowany. Obejmuje bowiem strefy tropikalne, a nawet polarne. Pacyfik wpływa na globalne wzorce pogodowe na całym świecie, zwłaszcza poprzez zjawiska takie jak El Niño i La Niña. 

Ocean Spokojny - fauna i flora 

Ocean Spokojny jest domem dla niezwykle różnorodnych ekosystemów. Znajdują się tu rafy koralowe, lasy wodorostów, zasoby planktonu, żyje wiele gatunków ryb, skorupiaków oraz ssaków morskich.

Wody Pacyfiku są m.in. siedliskiem dla wielorybów, delfinów, żółwi morskich oraz licznych gatunków rekinów. 

Ocean Spokojny - rola w gospodarce światowej 

Pacyfik odgrywa ważną rolę w globalnej gospodarce. Jest ważnym szlakiem handlowym, a przez jego wody przebiega wiele tras morskich łączących Azję, obydwie Ameryki oraz Australię i Oceanię.

Bogactwa naturalne - w tym ryby, a także ropa naftowa i gaz ziemny wydobywane z dna Oceanu Spokojnego - mają ogromne znaczenie ekonomiczne dla wielu krajów na świecie.