Reklama

Ameryka Południowa

Piątek, 9 sierpnia 2024 (13:51)AktualizacjaPoniedziałek, 12 sierpnia 2024 (13:49)

Ameryka Południowa leży na południe od równika. Obejmuje powierzchnię około 17,84 miliona kilometrów kwadratowych, co czyni ją czwartym co do wielkości kontynentem na świecie, który jest domem dla milionów ludzi. Ten ważny na mapie świata obszar oblewają wody Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego.

Amazonia
Amazonia/VINCENT PREMEL / Biosphoto/East News

Ameryka Południowa

​Ameryka Południowa to kontynent, który słynie z pięknych krajobrazów, bogactwa przyrody i różnorodności kulturowej. Obejmuje m.in. tropikalne lasy Amazonii, majestatyczne góry Andy czy Pustynię Atacama. Ten niesamowity region kształtował się przez tysiące lat pod wpływem różnych kultur i cywilizacji. 

Ameryka Południowa - klimat i położenie geograficzne 

Najbardziej charakterystycznymi górami dla Ameryki Południowej są Andy - najdłuższy łańcuch górski na świecie, który rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu. Wschodnia część Ameryki Południowej to m.in. wielkie równiny Amazonii, czyli największego lasu deszczowego na świecie, który nazywany jest "płucami świata". Na południu znajdują się z kolei rozległe równiny.  

Klimat Ameryki Południowej jest różnicowany. Możemy mówić o tropikalnym i wilgotnym klimacie w Amazonii, przez umiarkowany klimat strefy Andów, po suchy i gorący klimat pustyni Atacama w Chile. 

Ameryka Południowa - kultura i zwyczaje 

Kultura Ameryki Południowej jest niezwykle bogata. Rdzenne ludy (m.in. Inkowie, Majowie i Aztekowie) stworzyły zaawansowane cywilizacje z jedynymi w swoim rodzaju tradycjami, architekturą i sztuką. 

Z kolei kolonizacja europejska przyniosła ze sobą hiszpańskie i portugalskie wpływy, które głęboko zakorzeniły się w kulturze kontynentu. Języki hiszpański i portugalski są obecnie dominującymi językami w regionie. Ameryka Południowa jest również znana z muzyki i tańca - m.in. samby oraz tanga. 

Ameryka Południowa - historia 

Historia Ameryki Południowej sięga tysięcy lat wstecz. Przed przybyciem Europejczyków kontynent był domem m.in. dla Inków w Andach i ludów mieszkających w rejonie Jeziora Titicaca. Kolonizacja rozpoczęta przez Hiszpanów i Portugalczyków przyniosła nowe religie i style życia, ale również wyniszczyła rdzenne kultury. 

W XIX wieku kraje Ameryki Południowej rozpoczęły walkę o niepodległość, która była często brutalna i długa. Liderzy tacy jak Simón Bolívar i José de San Martín odegrali kluczowe role w drodze do wolności bez europejskiej dominacji. 

Ameryka Południowa - gospodarka

Gospodarka Ameryki Południowej jest zróżnicowana, jednak głównie dominuje w niej rolnictwo, górnictwo i przemysł naftowy. 

Brazylia jest jednym z głównych producentów kawy, soi i trzciny cukrowej na świecie. Argentyna znana jest z produkcji wina i wołowiny. Wenezuela i Ekwador są bogate w zasoby ropy naftowej, co czyni je ważnymi eksporterami energii. Z kolei Peru i Chile to najwięksi producenci miedzi na świecie.  

Ameryka Południowa - problemy 

Pomimo bogactwa zasobów naturalnych wiele krajów Ameryki Południowej wciąż zmaga się z wyzwaniami gospodarczymi - w tym z korupcją, nierównościami społecznymi i niestabilnością polityczną. Nierówności społeczne i ubóstwo są powszechne w wielu krajach. 

Problemy środowiskowe (m.in. wylesianie Amazonii, zanieczyszczenie i zmiany klimatyczne) mają poważne konsekwencje nie tylko dla samej Ameryki Południowej, lecz także dla całego świata.
Temat Ameryka Południowa znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, Sport, Biznes

Ameryka Południowa - Wiadomości

Czwartek, 12 grudnia 2024 (21:37)
Niedaleko wybrzeża Ameryki Południowej naukowcy z USA i Chile odkryli na głębokości prawie 8 km nowy gatunek. Przypominający krewetkę skorupiak jest wyjątkowy, to bowiem pierwszy taki drapieżnik...