Reklama

Rosyjska arcymistrzyni zmienia barwy narodowe. Będzie grać dla Szwajcarii

Rosyjska szachowa arcymistrzyni Aleksandra Kostieniuk będzie od stycznia 2024 roku reprezentowała barwy Szwajcarii. To pierwszy rosyjski sportowiec wysokiego szczebla, który zdecydował się na zmianę barw narodowych po wybuchu wojny w Ukrainie. W marcu 2022 roku Kostieniuk otwarcie potępiła rosyjską inwazję.

Aleksandra Kostieniuk zostanie członkinią kobiecej reprezentacji Szwajcarii - poinformowała Szwajcarska Federacja Szachowa. 

Jak zauważa Radio Swoboda, to pierwszy rosyjski sportowiec wysokiego szczebla, który postanowił zmienić barwy narodowe po wybuchu wojny w Ukrainie. Wcześniej, aby móc zagrać na kortach Wimbledonu, tenisistka Nateła Dzałamidze zaczęła reprezentować Gruzję. Nie ma ona jednak tak znaczących sukcesów jak szachowa arcymistrzyni. 

Aleksandra Kostieniuk jest bowiem szachową mistrzynią świata z lat 2008-2010. W dorobku ma ponadto medale mistrzostw Europy i olimpiad szachowych.

Reklama

Z komunikatu prasowego Szwajcarskiej Federacji Szachowej wynika, że mistrzyni zajmuje obecnie dziewiąte miejsce w światowym rankingu szachistek. Od początku rosyjskiej inwazji występuje pod neutralną flagą.

Zawodniczka od lat mieszka we Francji. Po ślubie otrzymała z kolei szwajcarskie obywatelstwo.

Aleksandra Kostieniuk: Nie wyobrażam sobie powrotu do Rosji

W marcu 2022 roku Kostienuk podpisał list otwarty potępiający rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę.

- Są w Rosji takie osoby, które ciągle powtarzają, że "ten kraj nikogo nie zaatakował". Kiedyś wierzyłam w te historie o tym, iż Rosja nikogo nie zaatakowała, ale to niestety nieprawda. Od początku roku śledziliśmy wiadomości, słyszeliśmy pogłoski o możliwej inwazji na Ukrainę, ale ani przez chwilę w to nie wierzyliśmy. Kiedy to się stało naprawdę, byliśmy zszokowani - mówiła w rozmowie z Chess.com. Szachistka podkreśliła wówczas, że nie wyobraża sobie powrotu do Rosji

- Jeśli teraz bym wróciła, to wszędzie będę widzieć propagandę, ją słyszeć oraz czuć tę napiętą atmosferę. Nie wiem, co teraz robić. Chcę być wolna i teraz dopiero rozumiem, jak wolność jest ważna - zakończyła Kosteniuk.

Oprócz Aleksandry Kosteniuk na wyjazd z Rosji zdecydowali się tacy szachiści, jak m.in. Nikita Witiugow, Aleksiej Sarana, Władimir Fedosejew, Grigory Oparin, Jewgienij Romanow, Alexander Predke czy Dmitry Andreikin.

Czy rosyjscy sportowcy powinni mieć możliwość zmiany obywatelstwa? Wyraź swoją opinię na Facebooku!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | szachy | sport | Szwajcaria | aleksandra kostieniuk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy