Rosja: Wzmożona aktywność wulkanów na Kamczatce. Eksperci ostrzegają

Oprac.: Marta Stępień
Chmury popiołu i gorącej lawy wyrzucają dwa wulkany na Kamczatce w Rosji. Przyczyną groźnego zjawiska jest sobotnie trzęsienie ziemi. Naukowcy twierdzą, że może dojść do poważnych erupcji.

Półwysep Kamczacki, który leży na Oceanie Spokojnym i znajduje się około 6600 kilometrów na wschód od Moskwy - jest jednym z najbardziej skoncentrowanych obszarów aktywności geotermalnej na świecie. Znajduje się na nim około 30 aktywnych wulkanów - poinformowała agencja AP.
Według doniesień prasowych, nagła aktywność wulkanów nastąpiła po silnym trzęsieniu ziemi w sobotę.
Instytut wulkanologii Rosyjskiej Akademii Nauk poinformował, że Kluczewska Sopka, która ma wysokość 4754 metrów i jest najwyższym aktywnym wulkanem w Eurazji, rejestrowała 10 eksplozji na godzinę. Wyrzuty lawy i popiołu są odnotowywane także z wulkanu Szywiełucz, który jest najdalej wysuniętym na północ aktywnym wulkanem półwyspu.
Kamczatka należy do Pacyficznego Pierścienia Ognia
Kamczatka jest słabo zaludniona. Miasto Kluczi - siedziba administracyjna rejonu kamczackiego - liczy około 5000 mieszkańców. Miejscowość leży pomiędzy dwoma wulkanami, 30-50 kilometrów od każdego.
Wulkany Kluczewska Sopka i Szywiełucz znajdują się około 450 kilometrów od jedynego dużego miasta na półwyspie, Pietropawłowsk Kamczacki.
Kamczatka jest jednym z obszarów należących do "Pacyficznego Pierścienia Ognia". Półwysep charakteryzuje się wysoką aktywnością wulkaniczną.