Rekord ciepła w słynnym mieście. Temperatura przekroczyła 60 stopni

Jakub Wojciechowski

Jakub Wojciechowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,6 tys.
Udostępnij

Potężne upały uderzają w Brazylię. W Rio de Janeiro temperatura odczuwalna wyniosła ponad 62 stopnie Celsjusza. To najwięcej od dekady - alarmują lokalne władze. Mieszkańcom miasta odradza się przebywanie na dworze w najcieplejszych godzinach. W tym samym czasie południe kraju zmaga się z potężnymi ulewami.

Wypełniona ludźmi plaża Recreio dos Bandeirantes w Rio de Janeiro. Miasto zmaga się z falą potężnych upałów. Temperatura odczuwalna wyniosła rekordowe 62,3 st. C
Wypełniona ludźmi plaża Recreio dos Bandeirantes w Rio de Janeiro. Miasto zmaga się z falą potężnych upałów. Temperatura odczuwalna wyniosła rekordowe 62,3 st. CTercio TEIXEIRAAFP

Niedziela w Rio de Janeiro była drugim z rzędu dniem, w którym zmierzona temperatura odczuwalna przekroczyła 60 stopni Celsjusza. Na stacji pomiarowej Guaratiba o godz. 9:55 rano uzyskano wynik 62,3 st. C - informują władze miasta. Dzień wcześniej na tej samej stacji zanotowano 60,1 st. C.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Gorąco i wilgotno

Jak informuje Centrum Operacyjne Rio (COR), niedzielny wynik jest najwyższym, jaki zanotowano w mieście od 2014 roku, kiedy to ta agencja zaczęła prowadzić pomiary tego typu.

Temperatura odczuwalna obliczana jest na podstawie wielu czynników, w tym temperatury powietrza i stopnia wilgotności. Określa ona nie maksymalną temperaturę, lecz to jak ludzki organizm odczuwa panujące warunki. Pojęcie to upowszechniło się w pierwszej połowie XX wieku. Oznacza stan, w jakim odczucie termiczne występuje w określonych warunkach pogodowych.

Czasem, jeśli wilgotność jest wysoka, temperatura na zewnątrz wcale nie musi być bardzo wysoka, żeby powodować zagrożenie. Przy większej wilgotności ludzkie ciało musi pracować intensywniej, żeby się spocić, zaś sam pot trudniej odparować. W takich warunkach ludzie mają większy problem z ochłodzeniem organizmu, co może prowadzić do jego przegrzania.

Odnotowany w niedzielę wynik pobił poprzedni rekord, z listopada 2023 roku, kiedy temperatura odczuwalna wyniosła 59,7 st. C. Obecnie Rio de Janeiro doświadcza potężnej fali upałów. W poniedziałek według serwisu Accuweather.com temperatura powietrza w mieście wyniosła 32 st. C. Stopień wilgotności wyniósł natomiast 67 proc.

Upały w Rio de Janeiro, ulewy na południu

Słynne plaże Ipanema i Copacabana pełne są mieszkańców, korzystających z upalnej pogody, bezchmurnej. Prognozy pogody na poniedziałek wskazują, że będą tam panowały upały przekraczające 30 stopni Celsjusza. Możliwe, że temperatura odczuwalna w ciągu dnia wyniesie między 39 a 50 st. C.

Władze miasta ostrzegają, że panujące obecnie warunki mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Mieszkańcom zalecono nawadnianie się i unikanie aktywności na zewnątrz w godzinach 10-16, a także korzystanie z kremów z filtrem oraz noszenie jasnej, przewiewnej odzieży.

Podczas gdy Rio de Janeiro walczy z rekordowymi upałami, na południu Brazylii warunki są skrajnie odmienne. Tam trwają potężne ulewy, które według prognoz nie ustaną również w przyszłym tygodniu.

Jak ostrzegła w niedzielę agencja MetSul, w centralnej i południowej części kraju mają trwać ulewy i burze, którym towarzyszyć mogą potężne podmuchy wiatru.

Źródło: AFP, En.mercopress.com

***

Przeczytaj również nasz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ujęcia z drona ukazują zniszczenia lasów amazońskich
      Ujęcia z drona ukazują zniszczenia lasów amazońskich AFPTV AFP
      Przejdź na